Cóż to był za dzień! 20.03.2024 r. trwale zapisze się w historii naszej szkoły! Tego dnia czarno-żółte barwy można było dostrzec na ubiorze zdecydowanej większości uczniów. Była to uroczysta manifestacja przywiązania do tożsamości odwiecznych mieszkańców bojańskiej ziemi – Kaszubów. Zorganizowaliśmy bowiem Dzień Kaszubski!
Na początku pragnę serdecznie podziękować za pomoc w organizacji wydarzenia:
– Panu Mariuszowi Stubińskiemu (wraz z uczniami), za przygotowanie nagłośnienia
– Pani Beacie Dunst, za przygotowanie dekoracji
– Pani Dyrektor Danucie Mostrąg, za bezustanne wspieranie inicjatywy
– pracownikom obsługi hali sportowej, na czele z kierownikiem obiektu Dariuszem Rewersem
– wszystkim nauczycielom, którzy przyłączyli się do organizacji pośrednio
Podczas Dnia Kaszubskiego wszyscy uczniowie naszej szkoły poznawali podczas zajęć symbole oraz historię Kaszubów. Ponadto każda klasa wzięła udział w wydarzeniach centralnych na hali sportowej. Gościliśmy wielu znamienitych gości. I tak:
– dr Eugeniusz Pryczkowski opowiedział o historii kaszubskich magazynów w telewizji oraz zaprezentował swój najnowszy film dokumentalny o kaszubskich książętach z dynastii Gryfitów i Subisławiców
– Karolina Stankowska (Kaszubska Influenserka) opowiadała o popularyzacji języka kaszubskiego w social mediach oraz swojej twórczości muzycznej
– Krzysztof Patok (nauczyciel historii z Niemiec) dał świadectwo kaszubskiego patriotyzmu z perspektywy emigranta
– zespół Fucus na czele z Rafałem Rompcą rozkręcał zabawę poprzez kaszubskie utwory muzyczne w irlandzkim brzmieniu
Naszych uczniów odwiedzili również działacze i samorządowcy: Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego o/Szemud – Kazimierz Hermann, Wójt Gminy Szemud – Ryszard Kalkowski, Przewodnicząca Rady Gminy – Aleksandra Perz oraz gość specjalny, a więc Burmistrz Miasta Bytów – Ryszard Sylka.
Data organizacji Dnia Kaszubskiego w naszej szkole nie była przypadkowa. Wydarzenie to zostało zorganizowane bowiem z okazji Dnia Jednotë Kaszëbów. Święto to zostało ustanowione na pamiątkę pierwszej (dotąd odkrytej) pisemnej wzmianki o Kaszubach z 19 marca 1238 r., kiedy to papież Grzegorz IX w swojej bulli zatytułował szczecińskiego księcia księciem Kaszub i Kaszubów, potwierdzając tymże dokumentem dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną.
Czytelników ciekawych historii odsyłam do internetowego podręcznika historii Kaszubów, dostępnego pod poniższym linkiem:
Obszerna fotorelacja z Dnia Kaszubskiego w Szkole Podstawowej w Bojanie (dzięki uprzejmości Krzysztofa Patoka, Karoliny Stankowskiej oraz Roberta Grotha) dostępna jest w załączniku.
Wiedno Kaszëbë!
Gracjan Fopke
Szkólny kaszëbsczégò jãzëka