laboratoria przyszłościLaboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

 

Laboratoria Przyszłości – film promocyjny: https://www.youtube.com/watch?v=bY7JTuDc6D0&t=11s

 

O PROGRAMIE:

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które będą musiały od 1 września 2022 roku mieć wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

 

źródło: https://www.gov.pl/web/laboratoria

Play make 4 in 1, Education – maszyny dla uczniów do rzeźbienia w drewnie

 W ramach programu Laboratoria Przyszłości pracowaliśmy na sprzęcie Play make 4 in 1, Education – maszyny dla uczniów do rzeźbienia w drewnie. (czytaj więcej)

Szycie i szydełkowanie w 4c #Laboratoria Przyszłości

W ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymaliśmy sprzęt do szycia i szydełkowania, który wykorzystaliśmy w marcu podczas zajęć z dziewczynkami z klasy 4c. Dziewczynki świetnie się bawiły i wykonały wspaniałe prace. (czytaj więcej)

Zajęcia rozwijające kreatywność #Laboratoria Przyszłości

Podczas zajęć rozwijających kreatywność z matematyki uczniowie klasy 3a bardzo często korzystają ze sprzętu zakupionego w ramach laboratorium Przyszłości. Nie ma bowiem nic lepszego niż nauka matematyki przez zabawę i własne doświadczenia. Ostatnio wykorzystując zestawy kątomierzy, trzecioklasiści nauczyli się rozróżniać kąty występujące wokół nas. Każdy uczeń samodzielnie mierzył, rysował i budował różnego rodzaju kąty. (czytaj więcej)

Dzień Kobiet w 7c  #Laboratoria Przyszłości

Z okazji Dnia Kobiet chłopcy z klasy 7c postanowili rozpieścić swoje koleżanki z klasy i zorganizować dla nich klasową kawiarenkę. Do realizacji pomysłu wykorzystali szkolny Termomix. Dziewczyny z przyjemnością wypiły zdrową, świeżo przygotowaną lemoniadę oraz posiliły się pysznymi babeczkami. W ramach podziękowania sprawdziły poziom kosmetycznej wiedzy chłopców. Śmiechu było co nie miara 🙂 (czytaj więcej)

Lego Spike #Laboratoria Przyszłości

Nie samym rachowaniem i ortografią żyją uczniowie 😉 Klasy drugie podczas zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dały upust wyobraźni i w pełni postawiły na kreatywność. Matematyka użytkowa to jest to 🙂 Skonstruowane roboty wirowały, jeździły czy poruszały ręką. Nie zabrakło też karuzeli czy wiatraka, ale najważniejszy był sukces i samozadowolenie naszych uczniów! (czytaj więcej)

Skip to content