Nasi recytatorzy w gronie najlepszych w powiecie!

Jakiś czas temu wspominaliśmy na naszej stronie internetowej o szkolnych eliminacjach 53. edycji konkursu recytatorskiego Rodnô Mòwa. Pora przedstawić sukcesy naszych reprezentantów na etapie gminnym oraz etapie powiatowym. Przypomnijmy, iż Rodnô Mòwa jest wręcz legendarna dla Kaszubów. Początki konkursu sięgają bowiem roku 1971, kiedy to Kaszubi oraz ich język – spotykał się z dużą dyskryminacją ówcześnie panujących, komunistycznych władz PRL. Język kaszubski był w tym okresie również systemowo rugowany w szkołach. Sami Kaszubi jednakże się nie poddawali! I tak z inicjatywy zrzeszeniowych działaczy (m.in. Izabeli Trojanowskiej, Lecha Bądkowskiego, Brunona Cirockiego, Huberta Lewny) po raz pierwszy w Borzestowie, wspomnianego roku 1971 – najmłodsi recytowali publicznie literaturę kaszubską. Czasy się jednak zmieniły, a co za tym idzie – nasi uczniowie mogli współcześnie już z dumą zaprezentować swoje recytatorskie umiejętności w języku kaszubskim!

 

Zacznijmy więc od etapu gminnego, który odbył się w piątek 10 maja 2024 r. w  Centrum Samorządowym w Szemudzie.

W kategorii klas I-III reprezentowali nas: Nikola Wołosz oraz Maria Hebel. Pośród kilkunastu reprezentantów wszystkich szkół naszej gminy, zdominowaliśmy podium! Nikola stanęła na jego trzecim szczeblu, zaś Marysia odniosła zwycięstwo, dające jej awans na etap powiatowy.

W kategorii klas IV-VI  reprezentowali nas: Maciej Górnowicz oraz Aleksandra Dampc. Występ Macieja był znakomity, pełen nostalgii i refleksji nad przemijaniem. Aleksandra zaś swoim błyskiem zdobyła serca JURY, zajmując II miejsce, a co za tym idzie – awansowała w swojej kategorii na etap powiatowy.

I tak etap powiatowy miał miejsce w czwartek 16 maja 2024 r.  w głównej siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Konkurencja była ogromna, a poziom najwyższy! Decyzją JURY w kat. klas IV-VI nasza reprezentantka Aleksandra Dampc zdobyła wyróżnienie, zaś w kat. klas I-III Marysia Hebel osiągnęła gigantyczny sukces, zdobywając (z pośród 14 uczestników z miast i gmin powiatu wejherowskiego) – II miejsce! Niestety, zabrakło awansu na finał konkursu w Chmielnie. Ten zaszczyt spotyka bowiem jedynie laureatów pierwszych miejsc. Zadecydowały detale. Będziemy więc walczyć na nowo w przyszłym roku!

Poniżej moja amatorska fotorelacja z obu etapów.

Jestem dumny ze swoich uczniów! Cała szkoła jest dumna!

Gracjan Fopke

Szkólny kaszëbsczégò jãzëka

 

Nasi recytatorzy w gronie najlepszych w powiecie!
Skip to content