Uczennice języka kaszubskiego wyśpiewały sukces na pomorską skalę!

Kaszubi szczycą się ogromnym bogactwem kolędowym i pastorałkowym. Doskonałą formą do popularyzacji tychże utworów jest Pomorski Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej, organizowany od 2006 roku w Szemudzie. Co istotne, konkurs powrócił w tym roku po czterech latach przerwy (spowodowanej pandemią). W wydarzeniu nie mogło zabraknąć naszych reprezentantów!

18 grudnia 2023 r. w Centrum Muzycznym w Kielnie miał miejsce etap gminny tegoż konkursu. W trzech kategoriach wiekowych nasi reprezentanci zajęli najwyższe lokaty! W kategorii klas I-III zwyciężyła Maria Hebel, w kat. IV-VI Aleksandra Dampc, zaś w kategorii VII-VIII Maja Hebel. Na najniższym stopniu podium w kategorii kl. I-III uplasowała się również nasza debiutantka na kaszubskiej arenie muzycznej – Klara Lewna.

Sukces podczas etapu gminnego zaowocował awansem Marysi, Oli oraz Mai na etap ogólnokaszubski. XVI edycja Pomorskiego Konkursu Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowe po raz pierwszy w historii odbyła się w sali widowiskowej w Centrum Samorządowym (pierwotnie było to stare gimnazjum). 26 stycznia 2024 r. swoje umiejętności  zaprezentowało w Szemudzie łącznie 173 uczestników. Oceniało ich zaszczytne jury: prof. dr hab. Witosława Frankowska, dr hab. Aleksandra Kucharska- Szefler, Ewa Rocławska, dr Tomasz Fopke, ks. dr hab. Robert Kaczorowski oraz Jakub Borowczyk.

Nasi reprezentanci spisali się znakomicie! Z uznaniem przyjęto występ Aleksandry Dampc, zaś siostry Maria i Maja Hebel osiągnęły niewyobrażalny wręcz sukces, wyśpiewując w swoich kategoriach pierwsze miejsca w województwie!

Wydarzenie to relacjonowała między innymi Twoja Telewizja Morska. Link do materiału poniżej:

Serwis informacyjny:

https://telewizjattm.pl/dzien/2024-01-25/63043-w-szemudzie-wyspiewali-kaszubskie-koledy.html?play=on

Szersza relacja:

https://telewizjattm.pl/dzien/2024-02-01/63105-koledowanie-w-szemudzie.html?play=on

 

Jesmë ale bùszny z najich uczniów! Gratulérëjemë!

Gracjan Fopke

Szkólny kaszëbsczégò jãzëka

Uczennice języka kaszubskiego wyśpiewały sukces na pomorską skalę!
Skip to content