Wrzesień 1939

Nie każdy wrzesień w historii Polski był barwny, radosny i pełen wakacyjnych wspomnień. Nie zawsze też dzieci w pierwszych dniach września zdążały do szkoły, aby się spotkać ze swymi rówieśnikami i powitać nowy rok szkolny.

Był wrzesień – wrzesień 1939 roku jakże różny od innych.
Szary od niemieckich samolotów przesłaniających błękit polskiego nieba i mundurów niemieckich wojsk zalewających naszą Ojczyznę.
Gorący od płomieni zamieniających w zgliszcza domy naszych rodaków.
Mokry, bo lały się łzy matek i dzieci.
Okrutny, ponieważ tak wielu walecznych Polaków nie powróciło do domów.
W tych dniach zamiast dźwięku szkolnego dzwonka wzywającego do szkoły dzieci usłyszały przeraźliwy dźwięk syren i dzwonów bijących na alarm.

Taka jest historia naszej Ojczyzny. Do dziś dnia czcimy pamięć wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby nasze pokolenie mogło swobodnie wypoczywać i uczyć się. Wdzięczni za ofiarność naszych przodków powinniśmy wykorzystać każdy dzień, każdą chwilę i godnie wypełniać uczniowskie obowiązki.

Ta najokrutniejsza w dziejach wojna trwała długie sześć lat, ogarniając wszystkie kontynenty i pochłaniając 50 milionów istnień ludzkich. Polska poniosła największe ze wszystkich krajów straty – około 6 milionów zabitych.

Dziś, w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej, składamy hołd wszystkim walczącym i poległym. Pamiętajmy, że to dzięki nim żyjemy dziś w wolnej Polsce. Za to im cześć i chwała.

Wrzesień 1939
Skip to content