Wędrówka z mapą

Klasa II c w czerwcu 2024 r. rozpoczęła podróże z mapą. Swoją zabawę uczniowie rozpoczęli na lekcji, szukając w czasie informatyki swojej miejscowości i Marszewa w Mapach Google. Na przyrodzie dowiedzieli się, czym jest plan i skala oraz zmniejszali różne figury do małych rozmiarów.  Uczyły się także, w jaki sposób rozpoznać kierunki świata.

Klasy II a i II c wybrały się  13.06.2024 r. na wycieczkę do Marszewa. Dzieci spacerowały Szlakiem Alicji, w powiększeniu widziały rośliny, owady, grzyby i różne przedmioty, a w labiryncie szukały roślin. Potem z radością przywitały leśnika, który ciekawie opowiadał o przyrodzie. Dzieci budowały w grupach domek dla krasnoludków z elementów odnalezionych w lesie, a potem wzajemnie podziwiały swoje prace. Po zakończeniu zabawy odniosły zebrane rośliny, szyszki, patyki na swoje miejsce. Po spacerze wszyscy chętnie posilili się, a potem świetnie się bawili na leśnym placu zabaw. Klasa II c odnalazła wszystkie miejsca, które wcześniej zaobserwowała w Mapach Google.

Kolejnym ciekawym wyjściem klasy II c był spacer z mapą po lesie w Bojanie. Na planie Bojana dzieci zaznaczyły trasę wędrówki, a potem bezpiecznie dotarły do celu. W lesie dzieci rozpoznawały warstwy lasu i rośliny oraz odczytywały za pomocą kompasu kierunek. Sprawdzały, czy pień drzewa od północy jest obrośnięty mchem i czy mrowisko jest bardziej strome od strony północnej. Uczniowie bawili się doskonale. Najbardziej cieszył ich piknik na polanie i wspólna zabawa w grupach, układanie obrazu z roślin i budowanie szałasu. W drodze powrotnej udaliśmy się inną trasą, aby zobaczyć rzekę Kaczą oraz najniżej położone miejsce w tej okolicy. 

20.06.2024 r. udaliśmy się w kolejne miejsca, zgodnie z wcześniej wyznaczonym kierunkiem na mapie. Zwiedziliśmy pocztę w Bojanie i wysłaliśmy kilka listów. Pracownik poczty opowiedział nam o swojej pracy. Potem udaliśmy się do remizy OSP w Bojanie, a także do starej remizy, w której można było zobaczyć odnowioną pompę strażacką. Spotkaliśmy tam dawnego mieszkańca Bojana, Pana Wacka, który chętnie podzielił się z nami historią tego miejsca z czasów II wojny światowej. Kolejnym punktem na planie był Bank Spółdzielczy w Bojanie, do którego weszliśmy, a Panie chętnie opowiedziały nam o swojej pracy i zadaniach banku. Ucieszył nas słodki poczęstunek.  Ostatnim naszym punktem programu był sklep, w  którym dostaliśmy pyszne lody.

Wróciliśmy do szkoły zadowoleni. Przekonani, że umiemy korzystać z mamy i  potrafimy dotrzeć do celu. W przyszłym roku powtórzymy ten projekt i być może znajdziemy  inne miejsca w Bojanie i okolicy.

 

G. Szczodrowska

Wędrówka z mapą
Skip to content