Wanoga – Załóżca Wejrowa béł téż Kaszëbą!


Założyciel Wejherowa był Kaszubą! Między innymi o tym historycznym fakcie
dowiedzieli się nasi uczniowie uczęszczający na język kaszubski podczas majowej wycieczki. Zostali podzieleni na dwie grupy: klasa I ab oraz II odwiedziła Wejherowo w poniedziałek 15 maja, zaś klasy I cd, III, IV, V, VI oraz VII w środę 17 maja. Głównym celem wycieczki było poznanie historii miasta.


Zwiedzaliśmy m.in. ratusz, gdzie zobaczyliśmy makietę Starego Miasta oraz Kalwarii
Wejherowskiej poznając przy tym dzieje tychże fragmentów Wejherowa. W swoim gabinecie „ugościł” nas przedwojenny burmistrz Teodor Bolduan (19021939), który „opowiedział” nam o życiu codziennym miasta w okresie XXlecia międzywojennego. Następnie odwiedziliśmy podziemia Klasztoru Franciszkanów, gdzie nasi uczniowie mogli złożyć hołd założycielom Wejherowa modląc się przy ich doczesnych szczątkach.


Będąc w Wejherowie, nie można było ominąć Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki
KaszubskoPomorskiej, a więc najważniejszej tego typu instytucji zajmującej się kaszubszczyzną na świecie w szerokim tego słowa znaczeniu. Tamże, zapoznaliśmy się między innymi z działalnością oraz księgozbiorem prof. Gerarda Labudy jednego z najwybitniejszych synów kaszubskiej ziemi.
Nie zabrakło też słodkich i słonych przyjemności
były lody w kawiarni Wenta oraz jedzonko w McDonald’s.
Nie lada gratką dla uczniów była wizyta w lokalnych mediach
gościliśmy w redakcji portalu Nadmorski 24, Radia Norda FM, a także Twojej Telewizji Morskiej. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed mikrofonem i kamerą. Fragmenty z tegoż wydarzenia zostały wyemitowane na antenie TTM.
Link
poniżej:
https://telewizjattm.pl

Pod postem można zapoznać się również z relacją fotograficzną przygotowaną przez opiekunów. Fotografie w stylu „retro” dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Wejherowo. W darmowej wycieczce udział wzięło prawie 90 uczniów języka kaszubskiego w naszej szkole.
Kolejna wycieczka planowana jest na przełomie września/października.

Szkólny kaszëbsczégò jãzëka
Gracjan Fópka

Wanoga – Załóżca Wejrowa béł téż Kaszëbą!
Skip to content