Program szczepień przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV)

Od czerwca 2023 roku NZOZ NASZE ZDROWIE rozpocznie szczepienie przeciw HPV.
Szczepienia są darmowe, dobrowolne, obejmują dziewczynki i chłopców urodzonych w latach 2010 i 2011. Materiały informacyjne o szczepieniu w linku.

Więcej informacji w ośrodkach zdrowia Kielno 58 676 07 24 Szemud 58 676 15 58.

 

Zalecenia Ministra Zdrowia dotyczące realizacji powszechnego programu szczepień przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV)

  1. Realizacja szczepień

Szczepienia przeciw HPV rozpoczną się od 1 czerwca 2023 r.

Szczepienia będą przeprowadzane u dziewcząt i chłopców w grupach wiekowych 12 i 13 lat. W 2023 r. będą dotyczyły dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011.

Dla rocznika 2010 szczepienie musi być rozpoczęte przed ukończeniem 14 r.ż. i może być zakończone po dacie 15 urodzin (z zachowaniem dwudawkowego schematu).

Dzieci, odpowiadające wiekowo wskazanym zaleceniom do szczepienia, które na dzień rozpoczęcia programu otrzymały już pierwszą dawkę szczepienia (poza programem) mogą otrzymać kolejną dawkę już w ramach programu.

Szczepionki przeciw HPV stosowane w powszechnym programie szczepień:

– Cervarix dawka 0,5 ml (GlaxoSmithKline Biologicals s.a.)

– Gardasil 9 dawka 0,5 ml (Merck Sharp & Dohme B.V).

 

I A. Schemat szczepienia.

Schemat szczepienia w powszechnym programie szczepień w obu szczepionkach jest 2-dawkowy, gdzie druga dawka nie powinna zostać podana później niż po 12 miesiącach od dawki pierwszej.

Rekomendowany odstęp podania drugiej dawki wynosi 6 miesięcy.

Uwaga! Szczepienia są dobrowolne, a decyzja o szczepieniu podejmowana jest indywidualnie, po ocenie korzyści i ryzyka dokonanej przez lekarza.

 

I B. Przeciwwskazania do szczepienia.

Trwałym przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw HPV jest wystąpienie w przeszłości ciężkiej reakcji alergicznej (w tym anafilaksji):

  • na jakikolwiek składnik szczepionki,
  • po poprzedniej dawce szczepionki.

czytaj dalej

Program szczepień przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV)
Skip to content