Uczniowie z Bojana zabłyśli po kaszubsku w Szemudzie!

Uczniowie naszej szkoły doskonale zaprezentowali się podczas gminnych eliminacji Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”! Przypomnijmy, iż konkurs ten jest wręcz legendarny dla Kaszubów. Jego początki sięgają bowiem roku 1971, kiedy to Kaszubi oraz ich język – spotykał się z dużą dyskryminacją ówcześnie panujących, komunistycznych władz PRL. Język kaszubski był w tym okresie również systemowo rugowany w szkołach. Sami Kaszubi jednakże się nie poddawali! I tak z inicjatywy zrzeszeniowych działaczy (m.in. Izabeli Trojanowskiej, Lecha Bądkowskiego, Brunona Cirockiego, Huberta Lewny) po raz pierwszy w Borzestowie, wspomnianego roku 1971 – najmłodsi recytowali publicznie literaturę kaszubską. Czasy się jednak zmieniły, a co za tym idzie – nasi uczniowie mogli współcześnie już z dumą zaprezentować swoje recytatorskie umiejętności w języku kaszubskim, na scenie sali konferencyjnej Centrum Samorządowego w Szemudzie!

 

Konkurencja była nieprzeciętna! W gminnych eliminacjach „Rodny Mòwë” udział wzięło bowiem 40 uczestników. Uczniowie z Bojana poradzili sobie jednak znakomicie! I tak:

– Lena Osojca z kl. II zwyciężyła w swojej kategorii (I-III) i będzie reprezentować gminę Szemud w eliminacjach powiatowych w Wejherowie

– Nikola Wołosz z kl. II w swojej kategorii (I-III) uplasowała się na najniższym stopniu podium, zajmując tym samym naturalnie miejsce trzecie w całej gminie

– Klementyna Siejna z kl. I oraz Filip Kwidziński z kl. IV – również wykazali się dużymi umiejętnościami i przynieśli chlubę naszej szkole!

Relację z konkursu można odsłuchać między innymi na stronie internetowej Radia Kaszëbë, pod poniższym linkiem:

https://radiokaszebe.pl/szemud-jest-kolejna-gmina-w-ktorej-odbyly-sie-eliminacje-konkursurecytatorskiego-literatury-kaszubskiej-rodno-mowa/

Gratulérëjemë dobiwcama!

Szkólny kaszëbsczégò jãzëka w Bòjónie

Gracjan Fopke

Fot.: Bibliotek Publiczna Gminy Szemud

Uczniowie z Bojana zabłyśli po kaszubsku w Szemudzie!
Skip to content