Program Poznaj Polskę

23 czerwca odbyła się wycieczka klas 5a i 5b do Buczyńca, Grunwaldu i Olsztyna.

Pierwszym punktem wyprawy był Buczyniec, w którym znajduje się jedna z pięciu pochylni wybudowanych na Kanale Elbląskim. Dzięki relacji przewodnika uczestnicy wycieczki poznali historię Kanału Elbląskiego oraz dowiedzieli się, a także zobaczyli na własne oczy, jak działa mechanizm napędowy pochylni. Widok poruszającego się statku, który zamiast błękitnej wody otacza zielona trawa był niesamowity!

Kolejnym etapem wycieczki była wizyta na polach Grunwaldu. To tam w 1410 roku rozegrała się jedna z największych bitew w średniowiecznej Europie. Starcie odbywało się pomiędzy zakonem krzyżackim, a rycerstwem polskim i litewskim. Walka zakończyła się przegraną Krzyżaków. Ta krótka lekcja historii przypomniała piątoklasistom o poległych tam rycerzach oraz znaczeniu historycznym bitwy. Uczniowie zwiedzili Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku i obejrzeli film „Bitwa pod Grunwaldem”.

Ostatnim punktem wycieczki był spacer po stolicy Warmii. Zwiedzając Olsztyn uczniowie podziwiali Zamek Kapituły Warmińskiej, pomnik Mikołaja Kopernika, Wysoką Bramę i Katedrę Św. Jakuba. Zwieńczeniem przygody był pobyt nad jeziorem Ukiel, gdzie korzystając z ciepłej pogody uczestnicy wycieczki wylegiwali się na plaży i moczyli stopy.

Po trzynastogodzinnej wyprawie nasi uczniowie szczęśliwi i opaleni wrócili do Bojana z głowami pełnymi wiedzy historycznej i technicznej oraz ze wspomnieniami na całe życie.

Wycieczka została dofinansowana ze środków przyznawanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”.

mgr Katarzyna Kolka, mgr Agnieszka Myszk

 

 

UCZNIOWIE KLAS PIĄTYCH KORZYSTAJĄ Z PROGRAMU POZNAJ POLSKĘ
Skip to content