Nigdë do zgùbë na przińdą Kaszëbë! – Konkurs Rodnô Mòwa 2026

We wtorek 21 kwietnia 2026 r. odbyły się u nas szkolne eliminacje 55. edycji Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. Swoje umiejętności zaprezentowało siedemnastu odważnych ochotników! Przedstawiono po dwa utwory: poezję oraz prozę. Każdy z uczestników, bez względu na wynik – zasługuje na miano zwycięzcy, bowiem udział w konkursie Rodnô Mòwa to nie lada wyzwanie!

Umiejętności naszych uczniów oceniało znakomite JURY znawców języka kaszubskiego:

– Tadeusz Dargacz – legendarny kierownik i akordeonista zespołu regionalnego „Koleczkowianie”, ambasador Kaszubów na całym świecie

– Kazimierz Hermann – wiceprezes szemudzkiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, aktor Szemudzkiej Grupy Teatralnej

– Piotr Szyca – znany na całych Kaszubach prezenter i reporter Radia Kaszëbë; przed laty zwycięzca konkursu Rodnô Mòwa we wszystkich czterech etapach (szkolny, gminny, powiatowy, wojewódzki)

 

 

Wyniki szkolnych eliminacji konkursu recytatorskiego „Rodnô Mòwa” w kat. klas I-III:

I miejsce – Joanna Czarnocka

II miejsce –  Maja Witanowska

III miejsce ex aequo –  Aleksandra Partyka i Anna Siewert

 

Wyróżnienia I st.

– Kornelia Radomska

– Mateusz Kurel

 

Wyróżnienia II st.

– Zofia Kotowska

– Robert Jarzębiński

 

Wyróżnienia III st.

– Mikołaj Szenk

– Maciej Bzoma

 

Ponadto w konkursie w kat. kl. I-III udział wzięli: Konrad Kowalski, Apolonia Lamparska, Iga Truskolaska oraz Pola Winczura.

 

W kat. klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła Maria Hebel, zaś drugie Nikola Wołosz.

W kat. klas VII-VIII bezkonkurencyjna była Aleksandra Dampc.

 

Szkolne eliminacje relacjonowało Radio Kaszëbë. Oto link do materiału: https://radiokaszebe.pl/news/rodno-mowa-w-bojanie-uczniowie-pielegnuja-kaszubska-tradycje-879

 

Poniżej fotorelacja.

 

Laureaci najwyższych miejsc będą reprezentować naszą szkołę 29 kwietnia 2026 r. na arenie gminnej w Centrum Samorządowym w Szemudzie.

Nigdë do zgùbë na przińdą Kaszëbë! – Konkurs Rodnô Mòwa 2026