
We wtorek 21 kwietnia 2026 r. odbyły się u nas szkolne eliminacje 55. edycji Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. Swoje umiejętności zaprezentowało siedemnastu odważnych ochotników! Przedstawiono po dwa utwory: poezję oraz prozę. Każdy z uczestników, bez względu na wynik – zasługuje na miano zwycięzcy, bowiem udział w konkursie Rodnô Mòwa to nie lada wyzwanie!
Umiejętności naszych uczniów oceniało znakomite JURY znawców języka kaszubskiego:
– Tadeusz Dargacz – legendarny kierownik i akordeonista zespołu regionalnego „Koleczkowianie”, ambasador Kaszubów na całym świecie
– Kazimierz Hermann – wiceprezes szemudzkiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, aktor Szemudzkiej Grupy Teatralnej
– Piotr Szyca – znany na całych Kaszubach prezenter i reporter Radia Kaszëbë; przed laty zwycięzca konkursu Rodnô Mòwa we wszystkich czterech etapach (szkolny, gminny, powiatowy, wojewódzki)
Wyniki szkolnych eliminacji konkursu recytatorskiego „Rodnô Mòwa” w kat. klas I-III:
I miejsce – Joanna Czarnocka
II miejsce – Maja Witanowska
III miejsce ex aequo – Aleksandra Partyka i Anna Siewert
Wyróżnienia I st.
– Kornelia Radomska
– Mateusz Kurel
Wyróżnienia II st.
– Zofia Kotowska
– Robert Jarzębiński
Wyróżnienia III st.
– Mikołaj Szenk
– Maciej Bzoma
Ponadto w konkursie w kat. kl. I-III udział wzięli: Konrad Kowalski, Apolonia Lamparska, Iga Truskolaska oraz Pola Winczura.
W kat. klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła Maria Hebel, zaś drugie Nikola Wołosz.
W kat. klas VII-VIII bezkonkurencyjna była Aleksandra Dampc.
Szkolne eliminacje relacjonowało Radio Kaszëbë. Oto link do materiału: https://radiokaszebe.pl/news/rodno-mowa-w-bojanie-uczniowie-pielegnuja-kaszubska-tradycje-879
Poniżej fotorelacja.
Laureaci najwyższych miejsc będą reprezentować naszą szkołę 29 kwietnia 2026 r. na arenie gminnej w Centrum Samorządowym w Szemudzie.




















