
Święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Nieprzypadkowo wybrano 23 kwietnia. To ważna data w historii literatury światowej: śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one odwzajemniają się książką.
W Polsce celebrujemy to święto od 2008 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
W Szkole Podstawowej w Bojanie z okazji Światowego Dnia Ksiązki i Praw Autorskich uczniowie klas pierwszych zostaną pasowani na czytelników biblioteki. Dodatkowo w okolicy daty święta organizuje się szereg akcji i konkursów związanych
z rozwijaniem czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.


