
Rodnô Mòwa wybrzmiała w Bojanie!
Rodnô mòwa (bo tak Kaszubi nazywają swój język ojczysty) po raz kolejny wybrzmiała w Bojanie. I to podczas konkursu o tej samej nazwie! We wtorek 15 kwietnia 2025 r. odbyły się jego szkolne eliminacje. Swoje umiejętności językowo-krasomówcze zaprezentowało dwudziestu trzech odważnych śmiałków! Każdy z nich przedstawił po dwa utwory: poezję oraz prozę. Poradzili sobie znakomicie!
W naszej szkole gościliśmy znakomite JURY:
Stanisław Belgrau – emerytowany nauczyciel języka kaszubskiego i historii, wieloletni opiekun Izby Regionalnej w Łebnie, współautor publikacji „Z dziejów wsi i parafii Łebno”
Kazimierz Hermann – prezes szemudzkiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, aktor Szemudzkiej Grupy Teatralnej
Tatiana Slowi – kaszubska literatka, dziennikarka i prezenterka Radia Gdańsk
Wyniki szkolnych eliminacji konkursu recytatorskiego „Rodnô Mòwa” w kat. klas I-III:
I miejsce – Pola Winczura
II miejsce – Joanna Czarnocka
III miejsce ex aequo– Maja Witanowska i Karolina Böttcher
Wyróżnienia I st.
– Zuzanna Maramorosz
– Mikołaj Szenk
– Apolonia Lamparska
Wyróżnienia II st.
– Rita Neubauer
– Klementyna Siejna
– Antoni Lewko
Ponadto w konkursie w kat. kl. I-III udział wzięli: Nadia Balcer, Maciej Bzoma, Zuzanna Fiodorowicz, Amelia Górska, Konrad Kowalski, Marcel Krupa i Wiktoria Matyka.
W kat. klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Dampc, drugie miejsce Lena Osojca, zaś trzecie Nikola Wołosz. Wyróżniona została Alicja Bzoma oraz Filip Lidzbarski-Sopka.
Szkolne eliminacje relacjonowało Radio Gdańsk.
Poniżej fotorelacja.
Laureaci najwyższych miejsc będą reprezentować naszą szkołę 7 maja 2025 r. na arenie gminnej w Centrum Samorządowym w Szemudzie.
Gratulérëjmë dobiwcama!
Szkólny kaszëbsczégò jãzëka
Gracjan Fopke























