Rodnô Mòwa wybrzmiała w Bojanie!

Rodnô Mòwa wybrzmiała w Bojanie!

Rodnô mòwa (bo tak Kaszubi nazywają swój język ojczysty) po raz kolejny wybrzmiała w Bojanie. I to podczas konkursu o tej samej nazwie! We wtorek 15 kwietnia 2025 r. odbyły się jego szkolne eliminacje. Swoje umiejętności językowo-krasomówcze zaprezentowało dwudziestu trzech odważnych śmiałków! Każdy z nich przedstawił po dwa utwory: poezję oraz prozę. Poradzili sobie znakomicie!

W naszej szkole gościliśmy znakomite JURY:

Stanisław Belgrau – emerytowany nauczyciel języka kaszubskiego i historii, wieloletni opiekun Izby Regionalnej w Łebnie, współautor publikacji „Z dziejów wsi i parafii Łebno”

Kazimierz Hermann – prezes szemudzkiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, aktor Szemudzkiej Grupy Teatralnej

Tatiana Slowi – kaszubska literatka, dziennikarka i prezenterka Radia Gdańsk

 

Wyniki szkolnych eliminacji konkursu recytatorskiego „Rodnô Mòwa” w kat. klas I-III:

I miejsce – Pola Winczura

II miejsce –  Joanna Czarnocka

III miejsce ex aequo–  Maja Witanowska i Karolina Böttcher

 

Wyróżnienia I st.

Zuzanna Maramorosz

Mikołaj Szenk

Apolonia Lamparska

 

Wyróżnienia II st.

– Rita Neubauer

– Klementyna Siejna

– Antoni Lewko

Ponadto w konkursie w kat. kl. I-III udział wzięli: Nadia Balcer, Maciej Bzoma, Zuzanna Fiodorowicz, Amelia Górska, Konrad Kowalski, Marcel Krupa i Wiktoria Matyka.

W kat. klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Dampc, drugie miejsce Lena Osojca, zaś trzecie Nikola Wołosz. Wyróżniona została Alicja Bzoma oraz Filip Lidzbarski-Sopka.

Szkolne eliminacje relacjonowało Radio Gdańsk.

Poniżej fotorelacja.

Laureaci najwyższych miejsc będą reprezentować naszą szkołę 7 maja 2025 r. na arenie gminnej w Centrum Samorządowym w Szemudzie.

Gratulérëjmë dobiwcama!

Szkólny kaszëbsczégò jãzëka

Gracjan Fopke

 

Rodnô Mòwa wybrzmiała w Bojanie!