
„Kolędy kaszubskie są piękne! Nie rozumiałam ani słowa, ale dzieci wspaniale się zaprezentowały” – w ten oto sposób jeden z występów naszych uczniów relacjonowała Pani Magdalena. Trudno się z tym nie zgodzić. Po pierwsze – przedstawienie i umiejętności uczniów Szkoły Podstawowej w Bojanie zasługiwały na najwyższe uznanie. Po drugie – jako Kaszubi możemy się poszczycić ogromnym bogactwem pieśni bożonarodzeniowych. Obowiązkowo kilka z nich musiało wybrzmieć podczas jasełek kaszubskich w wykonaniu SP Bojano. Zaśpiewaliśmy „Nieba sprzątanie”, „Serce wilijny nocë”, „Czemù ptôchë”, „W stajeneczce”, „Spiéwta Ptôszczi” oraz „Jezë òstaw szopã”. Ten bogaty repertuar muzyczny został wpleciony w spektakl w naszym wykonaniu pt. „Serce dlô Jezëska” (scenariusz: Aleksandra Pająk, Lucyna Sorn). Nie mogło również zabraknąć tradycyjnych kolędników kaszubskich, znanych jako Gwiôzdczi/Gwiżdże/Panëszczi/Maszkarë – na czele z prawdziwym kaszubskim Gwiazdorem.
Swoje nieprzeciętne umiejętności nasi młodzi aktorzy zaprezentowali podczas premierowego wystąpienia 1.12.2024 r. w sali kinowej Centrum Samorządowego w Szemudzie. Występ ten był jednym z głównych punktów artystycznej części programu Mikołajkowych Targów Artystycznych (między innymi w obecności Wójta Gminy Szemud Ryszarda Kalkowskiego). Na tym nie poprzestaliśmy! Uczniowie naszej szkoły wystąpili bowiem również podczas Kiermaszu Bożonarodzeniowego organizowanego 5.12.2024 r. na hali widowiskowo-sportowej w Bojanie. Wystąpiliśmy również podczas Uroczystej Świąteczno-Noworocznej XI Sesji Rady Gminy Szemud.
Jeżeli ktoś nie miał możliwości zobaczenia na żywo naszego występu – nic straconego! Premierę udało się pięknie uwiecznić! Za materiał dziękujemy Państwu Dampc! Jasełka można obejrzeć pod poniższym linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=AKNirwiEAIw
Pod postem również krótka fotorelacja – dzięki uprzejmości Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Szemudzie.
W projekcie udział wzięli następujący uczniowie języka kaszubskiego:
- Klasa III: Karolina Bőttcher, Sofia Hołysz, Lilianna Jędrasik, Zofia Karpińska, Maja Karwacka, Klara Kraśnicka, Iga Sapletta, Klementyna Siejna, Franciszek Schwarz
- Klasa IV: Zofia Brzozak, Krzysztof Dampc, Michalina Garbowska, Maria Hebel, Pola Jałowska, Weronika Kamińska, Lilianna Kętrzyńska, Filip Lidzbarski-Sopka, Dominika Maramorosz, Lena Osojca, Maksymilian Straszewski, Maria Szkudlarska, Kajetan Szymański, Nikola Wołosz
- Klasa V: Siemowit Bandzul, Szymon Damps, Lena Kruza, Mikołaj Kurel
- Klasa VI: Alicja Bzoma, Aleksandra Dampc, Karol Hermann, Rafał Polaszek
- Klasa VII: Leon Nadolski
- Klasa VIII: Maria Freiberg, Natalia Hewelt
Kaszubskie kolędy w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Bojanie wybrzmiały nie tylko podczas jasełek. Nasi uczniowie zaprezentowali bogactwo rodzimego języka również podczas konkursu, biorąc udział w Pomorskim Konkursie Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej. Wpierw nasi reprezentanci błysnęli na szczeblu gminnym. Podczas eliminacji 19.12.2024 r. Zofia Karpińska (kl. III) otrzymała wyróżnienie, Lena Osojca (kl. IV) trzecie miejsce, zaś Joanna Czarnocka (kl. II) i Maria Hebel (kl. IV) zwyciężyły w swoich kategoriach. Największy sukces miał jednak dopiero nadejść! We wielkim finale 23.01.2025 r. – gdzie nota bene swe możliwości prezentowało ponad 300 dzieci z całych Kaszub – zarówno Joanna Czarnocka (kat. I-III) jak i Maria Hebel (kat. IV-VI) wyśpiewały pierwsze miejsca w województwie! Znakomity debiut (jako uczeń naszej szkoły) zaliczył również Hubert Hebel z klasy 0 – plasując się na trzecim miejscu podium w swojej kategorii!
To bëło ale przeżëcé! Bóg zapłac ùczãstnikama a jich starszima!
Gracjan Fopke
Szkólny













