Podziękowanie

W dniach 20-22 sierpnia wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego był gospodarzem 28. Międzynarodowej Konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Angielskiego w Polsce IATEFL Poland.
Prócz wykładów i warsztatów stałym elementem tego wydarzenia są Live Lessons, czyli lekcje prowadzone z uczniami na oczach innych nauczycieli. Jest to wyjątkowa okazja dla nauczycieli by podpatrzeć skuteczne metody i ciekawe pomysły na własne zajęcia.
Ale żeby odbyła się lekcja, potrzebni są uczniowie i właśnie ta rola przypadła przedszkolakom z Przedszkola Niepublicznego im. Jana Pawła II w Bojanie oraz uczniom klas VIII Szkoły Podstawowej w Bojanie.
Przedszkolaki wzięły udział w lekcji Anny Rattenbury (Music and sensory teaching in action), autorki znanych programów Musical Babies oraz Musical English. Wielu nauczycielom pomysł na lekcję wydawał się „ryzykowny”, bo prowadząca nie znała dzieci, a w sali pełno było obcych dorosłych (nauczycieli), którzy obserwowali całe wydarzenie. Jednak muzyka, obecność rodziców i bliskich oraz pani Moniki z przedszkola sprawiły, że dzieci świetnie się bawiły i bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Miały okazję popisać się nazwami zwierząt w języku angielskim, pośpiewać, potańczyć i poskakać, czyli zaprezentować to, w czym są ekspertami.
Ósmoklasiści uczestniczyli w lekcji Marka Andrews’a, który prowadzi Live Lessons na konferencjach IATEFL Poland od 2012 roku i zawsze gromadzi dużą publiczność. Na szczęście trema ich nie zjadła i sprostali wszystkim zadaniom. Co więcej wypadli tak dobrze, że część „publiczności” myślała, że to uczniowie liceum i z trudem wierzyli, gdy mówiłam, że to uczniowie szkoły podstawowej (rocznik 2005 i 2006). Odpowiedź na kolejne pytanie, o to co to za szkoła, została przyjęta z jeszcze większym zdziwieniem. Nasi uczniowie udowodnili tym samym, że ucząc się w „normalnej” ( w znaczeniu „publicznej”) szkole też można nauczyć się języka obcego oraz pracy w grupie, która była główną metodą pracy na obserwowanej lekcji (Post-lesson reflection on decision making and collaboration).
Dodam, że otrzymałam zaproszenie dla grupy od 8 do 12 uczniów. Organizatorzy nie przewidzieli, że zgłosić może się więcej chętnych. Cóż… pomylili się. Jak tylko ogłosiłam możliwość udziału w konferencji zgłosiło się 20. wolontariuszy. Dwie osoby zrezygnowały z przyczyn losowych, a 18 stawiło się na sobotnich zajęciach. Prowadzący był zachwycony, że nasi uczniowie są tak chętni na edukacyjne przygody. Myślę, że duży wpływ na ich postawę mają dwuletnie doświadczenia zajęć ze studentami AISEC, których w tym roku szkolnym szkoła w Bojanie gościć będzie po raz 3.
Zarówno przedszkolaki, jak i nastolatki na pewno na długo zapamiętają wizytę na Uniwersytecie Gdańskim. Wszyscy byli tam po raz pierwszy i sam budynek z jego niezliczonymi korytarzami i salami zrobił na nich ogromne wrażenie.
Udział w tym wydarzeniu był możliwy dzięki zaangażowaniu rodziców, którzy przywieźli swoje dzieci na kampus i z wielkim przejęciem czekali na nich po zajęciach. Bardzo Państwu dziękuję!
Kończąc chciałabym podziękować pani Małgorzacie Bukowskiej-Ulatowskiej – nauczycielce konsultantce ds. diagnoz i analiz oraz edukacji j. obcych w Centrum Edukacji Nauczycieli, Koordynatorce Regionu Gdańsk IATEFL Poland, która zaprosiła nas na Konferencję. Pani Małgorzata ze spotkań Sieci współpracy i samokształcenia zapamiętała, że w naszej szkole „dużo się dzieje” i dlatego to naszych uczniów zaprosiła na Live Lessons. Dziękujemy za tę przygodę i porcję motywacji do dalszej pracy.
Mark Andrews żegnając się z uczniami powiedział: „Good luck with your English and remember that this is for life, not only for school” – i tego będziemy się trzymać!

Katarzyna Czerniejewska