5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, aby nasi wolontariusze mogli pochwalić się inicjatywami, które już zrealizowali, oraz zachęcić innych do działania.

W roku 2018 uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bojanie pracowali podczas kilku imprez sportowych: ONICO Półmaraton Gdynia, Triathlon Energy Gniewino, GFNY Gdynia, Enea IM 70.3 Gdynia, 4. PKO Bieg Charytatywny, Mistrzostwa Polski w Duathlonie, a także wsparli organizację Gminnego Dnia Seniora w Bojanie.

Na czym polegała ich praca? Zadania są bardzo zróżnicowane: od pakowania i wydawania pakietów startowych, poprzez pracę w depozycie, na starcie,  przygotowanie i obsługę punktów odżywczych (miejsc na trasie wyścigu, gdzie  zawodnicy dostają wodę, izotoniki i owoce lub batony/żele energetyczne), do obsługi mety (wieszanie medali na szyjach finisherów to wyjątkowy zaszczyt).

Czy to jest trudne? NIE… zadania to raczej proste czynności, ale kiedy z nieba leje się żar, albo kiedy jest mróz i silny wiatr, to wówczas TAK… i to bardzo.Czy wolontariat jest dla wszystkich? TAK, bo jeśli nie chcesz pracować pod gołym niebem zgłaszasz się do pracy w biurze zawodów lub w depozycie. A jeśli zupełnie nie masz ochoty na uczestnictwo w dużej imprezie sportowej, to w lokalnej społeczności też są inicjatywy, które potrzebują wsparcia. Organizacje takie jak biblioteki, czy GOSIRy zawsze chętnie korzystają z pomocy wolontariuszy.

Co daje wolontariat? Myślę, że każdemu co innego. Mi pozwolił poznać wspaniałych ludzi, którzy w inny sposób nigdy nie pojawiliby się w moim życiu. Wiele satysfakcji daje mi też obserwowanie młodych ludzi (uczniów naszej szkoły), którzy stawiają czoła zadaniom innym niż te, które dostają siedząc w ławkach. Cudownie jest widzieć, jak się rozwijają. Uczą się asertywności, obowiązkowości i kreatywnego rozwiązywania napotkanych problemów.

Dzięki działaniom Szkolnego Klubu Wolontariusza zyskuje też nasza szkoła. Jesteśmy już „rozpoznawalni” i chętnie zapraszani przez organizatorów, którzy wiedzą, że „Bojano to solidna firma”. Dzięki temu udało się nam zaprosić do szkoły wiele ciekawych osób poznanych podczas zawodów (m.in. Asseco Gdynia, Arka Rugby Gdynia, Piotra Suchenię – maratończyka, Piotra Biankowskiego – pływaka extremalnego, Macieja „Gambita” Turowskiego, „Zdrowy Rower”). W tym roku szkolnym zaskoczył mnie telefon od Kacpra „Kacpy” Lachowicza, a potem od klubu Trefl Sopot, którzy słyszeli o naszych działaniach i zechcieli przyjechać na zajęcia z naszymi uczniami.

Jeśli więc się wahasz, to już dłużej się nie zastanawiaj i przyłącz się do nas. Wolontariuszem może być każdy: uczeń, rodzic (w Szkolnym Klubie są i mamy i ojcowie) i nauczyciel. Liczy się chęć do działania. Wartością jest to, że jesteś i chcesz dać coś od siebie innym. Najtrudniej jest wyjść z domu i stawić się na zbiórce, potem już czujesz energię innych wolontariuszy i wiesz, że „Razem możemy więcej”.

Jak się komunikujemy? Na szkolnym holu mamy gazetkę, na której wieszamy relacje z naszych działań i ogłaszamy kolejne rekrutacje. Wysyłamy też informacje za pomocą dziennika elektronicznego. Ale przede wszystkim to uczniowie wciąż chodzą i dopytują o „następny wolontariat”, bo już tęsknią za tą adrenaliną i nie mogą się doczekać kiedy znów będą potrzebni.

W grudniu przyłączymy się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a przed feriami zimowymi odbędzie się rekrutacja na kolejny (już trzeci z udziałem naszych uczniów) Półmaraton Gdynia.

Korzystając z okazji dziękuję wszystkim uczniom (również absolwentom naszej szkoły), którzy dali się zarazić ideą wolontariatu. To dla mnie zaszczyt, że mogę z Wami pracować i tworzyć te wspaniałe wydarzenia.

Dziękuję również rodzicom, bez których wsparcia nie moglibyśmy działać. W dzisiejszym „zabieganym” świecie Wasza obecność jest bezcenna.

Specjalne podziękowania kieruję do mojego kolegi Karola Mastalerz, który wraz ze mną opiekuje się Szkolnym Klubem Wolontariusza, a poza tym często startuje w zawodach na których pracujemy. Uczniom sprawia ogromną radość podanie kubka wody „Panu Karolowi” i zawsze gorąco mu kibicują.

Dziękujemy też pani dyrektor, która od początku wspiera nasze inicjatywy i z okazji Światowego Dnia Wolontariusza sprawiła nam prezent: na honorowym miejscu w holu szkoły zawisł specjalny wieszak, na którym znajdą się pamiątkowe medale, które przywozimy z imprez w których bierzemy udział.

Oby zawsze Wam się chciało chcieć!

Katarzyna Czerniejewska nauczyciel SP w Bojanie, opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza