Rok 2018 jest szczególny dla nas – sto lat temu, 11 listopada 1918 roku po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. W całej Polsce odbyło się wiele akcji i uroczystości w celu upamiętnienia tego wydarzenia.

Społeczność naszej szkoły również uczciła tę ważną dla naszego kraju rocznicę. 9 listopada o godzinie 11.11 w naszej hali sportowej rozbrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego” odśpiewany przez uczniów i pracowników naszej szkoły, a reprezentanci klas: 6a, 8b i 3a gimnazjum przypomnieli zgromadzonym, w jaki sposób po 123 latach niewoli „spełnił się sen Polaków o wolności”. Uroczysta akademia została poprzedzona pochodem, w którym uczniowie w radosny sposób okazali miłość do swojej Ojczyzny i ułożyli „żywą flagę”.W ciągu ostatnich  miesięcy podjęliśmy wiele inicjatyw dla uczczenia 100-lecia niepodległości: w czerwcu uczniowie klasy 3B przygotowali i przeprowadzili  Grę Szkolną „Dzieje Polski”, do 2 października młodzież wysyłała kartki do uczestników Powstania Warszawskiego w ramach akcji „BohaterON”, w październiku odbyły się: „Szkolny Bieg po Niepodległość”, a także ”Gminny Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej”, w listopadzie uczniowie klas siódmych wzięli udział w debacie „Polsko-Kaszubska Niepodległość”, która odbyła się w Szemudzie, Oliwia z 6b i Janek z 7b reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Historycznym „Drogi do niepodległości” w którym wykazali się wielką wiedzą dotyczącą dziejów Polski,  a 5 listopada na terenie naszej szkoły odbył się Gminny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej, podczas którego nasi śpiewacy zajęli wysokie lokaty. 15 listopada mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole Seniorów dla których przygotowaliśmy patriotyczną inscenizację oraz krótkie wspomnienia dotyczące dziejów Bojana. Wstępem do uroczystych obchodów  były liczne konkursy historyczne i plastyczne, które trwały od początku roku szkolnego, każda klasa zadbała również o wystrój swojej sali na to ważne święto.

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, tak doniosła, tak wyjątkowa i szczególna  zachęca nie tylko do oddania czci bohaterom za ich męstwo, ofiarność i miłość, ale również skłania do refleksji nad przyszłością naszego państwa i mieszkającego w nim od wieków narodu. Trzeba pamiętać, że Ojczyzna to nie tylko powód do chluby, ale i wielki obowiązek; obowiązek, aby mówić młodemu pokoleniu o rzeczach trudnych: patriotyzmie, polskości, bohaterach narodowych, śmierci w obronie Ojczyzny.

no images were found

K.Kolka