Tydzień kodowania już za nami. Od 4 do 10 grudnia 2017 r. w naszej szkole główną atrakcją lekcji informatyki i zajęć komputerowych była mata ”Mistrzów kodowania”, na której uczniowie układali różne, najczęściej symetryczne figury. Z kolorowych kwadratów utworzona została na macie choinka, mikołaj, renifer i bałwan. Uczniowie pracowali w grupach. Każda z grup układała swoją symetryczną połowę.

Mali Mistrzowie Kodowania chętnie rozwiązywali zadania, w których odszukiwali liczby według określonej zasady. W bardzo szybkim tempie potrafili ułożyć ze strzałek odpowiednią drogę do celu. Bawiąc się, doskonalili różne umiejętności matematyczne, a przede wszystkim współpracę w grupie.

Nie zabrakło także logicznego myślenia przy komputerach w czasie godziny kodowania. Korzystaliśmy ze stron https://www.digipuzzle.net/education, https://studio.code.org oraz https://www.kodable.com. Ciekawe pomysły można znaleźć również na stronie Mistrzowie Kodowania.

Dzieci poznały nowe aplikacje na tablety: Go, Blockly oraz roboty. Dot i Dash to sposób na naukę programowania przez zabawę.

Z pomocą dla maluchów przychodzi aplikacja Scratch Junior. Na początek należy zainstalować aplikację na tablecie. Można ją znaleźć w Sklepie Play, po wpisaniu w wyszukiwarkę Scratch Junior.

Do zobaczenia na lekcjach i zajęciach dodatkowych z programowania w Bojanie. Rozwijamy swoje zainteresowania na „Informatyce z eksperymentem” w kasach IV-VII i w gimnazjum oraz „Zaprojektuj przyszłość” w  klasach I-III.

Gabriela Szczodrowska

„Godzina Kodowania™ jest ogólnokrajową inicjatywą Tygodnia Edukacji Informatycznej [csedweek.org] i Code.org [code.org], której celem jest przybliżenie milionom uczniów jednej godziny informatyki i programowania”.