28 września 2017 r. klasy I i III c wybrały się na wycieczkę do Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowym Faktoria. Faktoria Handlowa to miejsce, w którym można zobaczyć, jak żyli ludzie na terenie Pruszcza Gdańskiego ponad 2000 lat temu.  

Skorzystaliśmy z lekcji dydaktycznej: „Czarodziejski Bursztyn”. Dzieci przeniosły się w czasie o prawie 40 milionów lat. Poznały historię powstawania bursztynu i jego znaczenie dla człowieka od czasów starożytnych do dzisiejszych. Dowiedziały się wielu ciekawostek na temat właściwości i wykorzystania bursztynu oraz jak odróżniać prawdziwy okaz „złota północy” od sztucznego.

Zwiedziliśmy cały teren Faktorii Handlowej. Dzieci mogły dotknąć licznych kopii zabytków archeologicznych, zapoznać się z nimi, sprawdzić jak działają i do czego służą. Szczególnie zaciekawiła nas postać kowala i rekonstrukcja jego domostwa wraz z kuźnią, w której znajdują się narzędzia do obróbki żelaza.

Następnie wszystkie dzieci obejrzały pokaz strzelania z łuku klasycznego i samodzielnie mogły sprawdzić swoje umiejętności strzelania do celu.

Do szkoły wróciliśmy zadowoleni. Na pewno w przyszłym roku odkryjemy nowe miejsca w naszej okolicy.

Wychowawca I a G.Szczodrowska