Każdy uczeń naszej szkoły wie, że w 6B jest chłopiec o imieniu Piotr. Wszyscy wiedzą, że on „ciągle jeździ na zawody”, albo „obsługuje nagłośnienie” albo angażuje się w jakieś inne działania… krótko mówiąc Piotra nie da się nie zauważyć.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że Piotr właśnie wywalczył tytuł Mistrza Polski Młodzików w Biegach Górskich Stylem Anglosaskim na Krótkim Dystansie. W związku z tym, jako dumna wychowawczyni, postanowiłam przybliżyć wszystkim postać Piotra.

Rok temu, gdy rozpoczynaliśmy naukę w klasie piątej nikomu nawet się nie śniło, że w naszej klasie ukryty jest taki talent biegowy. Jednak mgr Krzysztof Białas, który prowadził lekcję wychowania fizycznego dla chłopców klas piątych ma tzw. „oko do biegaczy” i to on pierwszy zaproponował, żeby Piotr spróbował swoich sił w zawodach międzyszkolnych. (Pan Krzysztof kilka lat temu w ten sam sposób rozpoczął biegową przygodę innego wybitnie utalentowanego ucznia naszej szkoły – Filipa Drawca.)

Również za namową pana Krzysztofa Piotr rozpoczął treningi w Lekkoatletycznym Klubie Sportowym Zorza, gdzie rozwija swój talent i szlifuje umiejętności. Poprosiłam więc klubowego trenera – Jarosława Ziółkowsiego, żeby napisał kilka słów o moim uczniu i oto co otrzymałam w odpowiedzi:

„W porównaniu do rówieśników Piotr od samego początku odznaczał się doskonałymi warunkami fizycznymi, naturalną siłą i przede wszystkim zaangażowaniem w wykonywanie poszczególnych treningów. Osobą, która dba o jego przygotowanie w klubie jest Pani Renata Walendziak, wielokrotna medalistka mistrzostw polski w biegach długich oraz rekordzistka polski na dystansie maratońskim.

Po przepracowaniu okresu zimowego, Piotrek zaczął startować w coraz większej ilości lokalnych zawodów, i co godne uwagi, z co raz lepszym skutkiem. Młodość, rządzi się swoimi prawami, ale każdy kolejny miesiąc przynosił zdecydowaną poprawę prezentowanych przez niego umiejętności. Kulminacyjnych i zarazem przełomowym momentem w tegorocznym sezonie był wyjazd na zgrupowanie sportowe organizowane przez klub w górskiej Szklarskiej Porębie.

Dziesięć dni ciężkich treningów, pozwoliło Piotrowi zbudować doskonałą formę sportową, którą kadra prowadząca za wszelką cenę chciała wykorzystać. Docelowym startem były Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na Krótkim dystansie, które 30 września odbyły się w Krynkach (Gmina Brody, Województwo Świętokrzyskie). Trudno było przewidzieć jak się zaprezentuje, ponieważ było to dla niego do tej pory największe sportowe wyzwanie, wiążące sie zarówno z rywalizacją na szczeblu ogólnopolskim, stawką ewentualnego wyniku,  oraz nieodzownego w takich zawodach stresu.

Ku naszej radości, Piotrek pokazał swoją wartość, w pełni okazałości! Od początku rywalizacji na dystansie 600m, narzucił doskonałe tempo, którego z upływem kolejnych metrów nie był w stanie nikt ze współuczestników utrzymać. Tym sposobem, poznaliśmy zwycięzcę w kategorii chłopców urodzonych w latach 2006/2007.”

Trener Ziółkowski dodał, że Piotrek jest zawodnikiem, niezwykle utalentowanym, co w połączeniu z jego sumiennością i zaangażowaniem, może nam przynieść w przyszłości wiele spektakularnych sukcesów. Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć mu zdrowia i wytrwałości w treningach oraz doskonałej organizacji, żeby mógł pogodzić karierę sportową i naukową, bo uzupełnianie zaległości z opuszczonych na rzecz startów lekcji jest żmudnym obowiązkiem, któremu muszą sprostać wszyscy sportowcy, nawet Ci z tytułem Mistrza.

Katarzyna Czerniejewska i Jarosław Ziółkowski