Moda na bieganie po Bojanie trwa już od pewnego czasu, a piękna bieżnia na naszym nowym obiekcie sportowym zainspirowała nauczycieli do organizacji wyjątkowego, „Rozbieganego Poniedziałku”, który odbył się 25 września.

Tego dnia odwiedzili nas trenerzy klubu orientacji sportowej UKS Azymut 45 Gdynia: Agata i Jerzy Porzycz. Państwo Porzycz są wychowawcami wielu pokoleń biegaczy na orientację. Ich podopieczni wielokrotnie reprezentowali Polskę na najważniejszych międzynarodowych imprezach takich jak Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy czy Mistrzostwa Świata Wojskowych, zdobywając na nich kilkanaście medali. Organizowane przez nich treningi to szansa na aktywne spędzenie czasu z jednoczesnym szkoleniem własnych umiejętności orientacji w terenie.

Podczas spotkania z klasami szóstymi oraz z klasą siódmą trenerzy zaprezentowali przykładową trasę biegu na orientację. Uczniowie mieli za zadanie odnaleźć punkty, które zostały naniesione na mapę oraz zrobić to w jak najkrótszym czasie. Każdy otrzymał mapę oraz specjalny chip, którym zaznaczał punkty orientacyjne. Po pokonaniu trasu ich chipy były sczytywane przez specjalną maszynę, która pokazywała punkty kolejno przez nich znajdowane. Mimo pozornie proste zadanie, poprawnie ukończyło tylko troje dzieci. Trenerzy Azymutu 45 zachęcali do skorzystania z zajęć o  charakterze ogólnorozwojowym z akcentem na biegi na orientację.

Spotkanie zakończyło zaproszenie na treningi UKS. I tu wspaniała wiadomość: nie trzeba na nie jeździć do Gdyni. Trenerzy 2 razy w tygodniu prowadzić je będą na hali sportowej w Bojanie. Jest jeszcze jedna dobra wiadomość – treningi są bezpłatne! Zajęcia ogólnorozwojowe z akcentem na biegi na orientację odbywać się będą we wtorki i piątki o godzinie 15:00.

Na tym nasz „Rozbiegany Poniedziałek” się nie skończył. Kolejnym punktem programu było spotkanie z Piotrem Suchenią – triumfatorem North Pole Marathon 2017 oraz Spitsbergen Marathon 2016, uczestnikiem maratonów w Azji, Australii, Ameryce oraz Europie. Pan Piotr spotkał się najpierw z uczniami klas VI  oraz z najlepszymi biegaczami z naszej szkoły, którzy z nieskrywaną satysfakcją opowiadali mu o swoich sukcesach.

Uczniowie obejrzeli prezentację, z której dowiedzieli się, jak wyglądają przygotowania do startów maratońskich, pytali o strój, dietę i inne aspekty życia sportowca. Na wszystkie pytania otrzymali bardzo wyczerpujące odpowiedzi.

Kolejna godzina spotkania była  znacznie „luźniejsza”, ponieważ przybyli na nią czwartoklasiści. Na wstępie nasz gość zdradził, że zaczął biegać właśnie w ich wieku, a jego pierwsza przygoda z aktywnością fizyczną to biegi na orientację.  Pytania, które oczywiście pojawiły się po prezentacji to między innymi: „Czy gonił pana niedźwiedź?”, „Gdzie pan spał?”„Czy było panu zimno?”.

Jesteśmy przekonani, że to spotkanie na długo zapisze się w pamięci uczniów i że z zapartym tchem będą śledzić Antarctic Ice Marathon, w którym pan Piotr zamierza wystartować w przyszłym roku, bo jak sam mówi: „Jak się powiedziało B, jak biegun, należy powiedzieć A, jak Antarktyda”… i taki jest plan na 2018 rok.

„Rozbiegany poniedziałek” był szansą na spotkanie z ludźmi, którzy swoją sportową pasję zamienili na sposób na życie. Mamy nadzieję, że zainspirowali naszych uczniów.

Katarzyna Czerniejewska i Hanna Las