Dnia 17 maja w Domu Kultury w Rumi Janowie odbył się V Festiwal Małych Form Teatralnych i V Turniej Wiedzy o Zdrowym stylu życia, pod hasłem „Zdrowy styl życia jest do przeżycia” wszyscy uczestnicy realizowali program edukacyjny „Trzymaj formę”.

W Zespole Szkół w Bojanie opiekunką programu jest Pani Hanna Las – to dzięki jej motywacji grupa uczniów pod kierunkiem pani Hanny Ossowskiej przygotowała się do konkursu wiedzy, a Koło Teatralne przystąpiło do tworzenia scenariusza i realizacji niełatwego tematycznie przedstawienia.

Uczestnicy Turnieju wiedzy musieli zmierzyć się z zadaniami, które miały  sprawdzić, czy posiadają wiadomości na temat piramidy żywieniowej, zbilansowanej diety, składników odżywczych, bezpiecznego przechowywania żywności i  znakowania artykułów spożywczych oraz umiejętności rozpoznawania przypraw i odczytywania informacji zawartych na opakowaniach produktów spożywczych. Po przejściu różnorodnych typów zadań, np. Koło Fortuny lub Prawda-Fałsz, uczniowie Szkoły Podstawowej w Bojanie zajęli ostatecznie II miejsce. Wielkim wsparciem dla uczestników konkursu na pewno była grupa kibiców wiwatująca pomponami, trzymająca transparenty i wykrzykująca mobilizujące hasła.

Następnym punktem imprezy był  V Festiwal Małych Form Teatralnych,  w którym Koło Teatralne „Być albo nie być” zaprezentowała spektakl „Lodówkowe wojny”.

Historia, którą przedstawialiśmy w naszym spektaklu, była bardzo silnie inspirowana „Gwiezdnymi wojnami”. Rozpoczynała się w Witaminowej Lodówce, gdzie J.O.D.A. (Jadła Odżywiania i Diety Admirał) prowadził wykład dla młodym Witaminian o potędze Witaminowej Mocy. Tymczasem jego wysłannik Arachid Kuchenny wędrowiec dotarł do  Fastfoodowej Lodówki – Imperium Chipsa Pringeltaina. Niestety na tego nieskazitelnego dotąd Rycerza Witaminai coraz silniej oddziaływała potęga Niezdrowej Mocy, której w końcu ulega Imperator Pringeltaine przemienia go w Dark Orzecha oblewając czekoladą. Dark Orzech wyrusza na podbój Witaminowej Lodówki wraz ze Szkodnikami: Hamburgerem, Czekoladą i Colo-Molą. Niespodziewani goście próbują namawiać młodych Witaminian na przemianę. Kukurydza i Pomidorek skutecznie się opierają – nie chcą zostać popcornem ani keczupem. Jedna mała Truskawka namówiona przez Hamburgera postanawia być odtąd truskawkowym ciastkiem z lukrem. Na szczęście zaalarmowany J.O.D.A. wzywa na pomoc swego przyjaciela Chleb z Solą, który natychmiast przybywa swoim Sokiem Mirabellium. Gdy J.O.D.A. i Witaminianie walczą z intruzami za pomocą Witaminowych Mieczy, Chleb z Solą odnajduje Pudełko Żywieniowych Śmieci, w którym dokonywano przemian. Truskawka zostaje uratowana, a nieproszeni goście muszą oddalić się jak (nomen omen) niepyszni.

Dzięki tej mrożącej krew w żyłach historii, a przede wszystkim znakomitej grze aktorów, którzy wspaniale wczuli się w odgrywane role zdobyliśmy III miejsce.

Bardzo chcę tu  podziękować Pani Paulinie Radzikowskiej za uszycie pelerynek dla naszych aktorów, bez których przedstawienie na pewno wiele by straciło.

Katarzyna Szkodzińska (opiekun Koła Teatralnego)