20 kwietnia grupa 42 uczniów szkoły podstawowej udała się na wycieczkę do Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim. Na miejscu czekały na nas żywe lekcje archeologii, w ramach których zwiedziliśmy obiekt z przewodnikiem oraz uczestniczyliśmy w warsztatach garncarskich.

Garncarstwo bardzo spodobało się i młodszym i starszym uczniom. Wszyscy się wyciszyli i zrelaksowali ugniatając glinę. Była to duża odmiana dla dłoni, które przez wiele godzin dziennie trzymają długopis, smartfon lub inne urządzenie elektroniczne.

Uczniowie poznali życie plemienia Gotów w okresie wpływów rzymskich. Dowiedzieli się jak żyli, zobaczyli rekonstrukcję ich domostw oraz narzędzi którymi się posługiwali. Największą frajdą okazały się jednak ówczesne rozrywki, czyli łucznictwo i gry plebejskie.

Jako mieszkańcy gotyckiej osady byliśmy cały dzień off-line, a mimo to doskonale się bawiliśmy, o czym świadczą załączone zdjęcia.

Pogoda dopisała, więc skorzystaliśmy z możliwości rozpalenia ogniska. Rady rodziców obu klas zaopatrzyły nas w kiełbaski, pieczywo oraz napoje, co okazało się strzałem w dziesiątkę.

Wracając do autokaru spędziliśmy jeszcze kilka chwil na przylegającym do osady terenie rekreacyjnym: plac zabaw, siłownia pod chmurką, liczne boiska, skate park itp. Uczniowie kilkukrotnie podkreślali, że marzą aby takie miejsce do zabawy było gdzieś w Bojanie.

Spędziliśmy w Pruszczu wspaniały dzień i polecamy podobną wycieczkę innym klasom. A może ktoś z uczniów namówi rodziców, na rodzinny wypad do Faktorii? My na pewno chętnie tam wrócimy!

Katarzyna Czerniejewska