Działania edukacyjne w zakresie profilaktyki podejmowane są przez nauczycieli wielu przedmiotów, głównie na godzinach wychowawczych, lekcjach religii, biologii, WOS-u oraz wychowania fizycznego. Dnia 13 marca w naszym gimnazjum odbyły się jednak zupełnie inne niż zwykle lekcje Wiedzy o Społeczeństwie, a dokładnie wiedzy o systemie sądownictwa w Polsce. Dla uczniów klas 1 i 2 przeprowadził je nasz gość specjalny – Sędzia Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Gdańsku Aleksandra Kaczmarek – Byzdra.

Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda praca sędziego: ile tomów akt muszą przeczytać, ile godzin trwają przesłuchania, ile miesięcy toczy się postępowanie sądowe, a nawet ile sędzia zarabia. Pani sędzia odpowiadała na pytania uczniów ale również sama je zadawała, niejako testując ich wiedzę. Opowiedziała też uczniom o sprawach, w których wydawała wyroki. Podała przykłady skazanych, młodych ludzi, których życie zmieniło się z beztroski i zabawy w koszmar więzienia. Zdarzenia, które doprowadziły do takiego końca były następstwem zażywania środków psychoaktywnych lub chęci szybkiego wzbogacenia się. Osoby, o których była mowa są tylko o kilka lat starsze od gimnazjalistów. Pierwszy raz na ławę oskarżonych trafiają często jeszcze zanim skończą 18 lat. 

Uczniowie klas 3 naszego gimnazjum nie wzięli udział w tych lekcjach, ale zostaną zgłoszeni do udziału w IV edycji Dni Otwartych w Sądzie.  Będą mieli możliwość odwiedzenia historycznego budynku Sądu przy ul. Nowe Ogrody 30/34 w Gdańsku i wzięcia udziału w charakterze publiczności w prawdziwej rozprawie sądowej w sprawie karnej. Sędzia ją prowadzący (być może nasz gość) zapozna młodzież ze sprawą, omówi najważniejsze zasady prowadzenia postępowania sądowego, wyjaśni role poszczególnych uczestników rozprawy a także odpowie na pytania uczniów. Jesteśmy przekonani, że taka praktyczna lekcja WOS-u będzie dla nich ciekawym doświadczeniem.

Katarzyna Czerniejewska