W naszej szkole od początku lutego realizujemy projekt unijny. Na dodatkowe zajęcia z programowania uczęszcza 12 osób ze szkoły podstawowej. Powstały dwie grupy, które systematycznie pracują dwie godziny w tygodniu.  Bawimy się, programujemy, poznajemy matematykę i przyrodę.

Zgłębiamy tajniki programowania, stosując program Scratch. Korzystamy z oprogramowania otwartego, wolnego na bezpłatnych licencjach, dostępnego w sieci, takich jak: https://scratch.mit.edu.  Każdy uczeń dysponuje swoim kontem, utworzonym przez nauczyciela informatyki. Prace wykonane na zajęciach można zapisywać w studium klasowym, udostępniać, przeglądać i pokazywać rodzicom po zalogowaniu na konto.  Uczniowie wiedzą, że mogą podpatrywać (nie kopiować) pracę innych uczniów, korzystać z utworzonych historyjek, animacji i gier oraz testować prace własne i innych osób.

Wiele radości sprawia uczniom tworzenie animacji i prostych gier. Wykonaliśmy już kompozycję z ruchomych trójkątów, w której szybko obracały się skrzydła wiatraków, rosły wiosenne kwiaty oraz pięknie uśmiechało się słońce. Z entuzjazmem uczniowie testowali pierwszą grę „Złap figurę” oraz przechodzili przez prostokątny „Labirynt”, nawigując strzałkami. Wkrótce na ekranie pojawią się tęczowe kwadraty i przepiękne motyle.

Spróbuj i TY! Podglądaj nasze pomysły. Ta zabawa jest także dla Ciebie! Zajrzyj na https://scratch.mit.edu

Gabriela Szczodrowska