2 grudnia uczniowie naszej klasy po raz drugi wzięli udział w ogólnopolskim programie „Wybieram wodę”. Rok temu dowiedzieliśmy się jak ważne jest właściwe nawodnienie organizmu i jakie są objawy oraz skutki odwodnienia. W tym roku na naszych zajęciach szukaliśmy wody… na talerzu.

Klasa została podzielona na  grupy z których każda otrzymała zdjęcia produktów z różnych grup spożywczych. Zadaniem uczniów było ułożenie z nich „wodnej piramidy”, tzn. uporządkować je tak, by z jednej strony znalazły się produkty zawierające największą, a z drugiej strony najmniejszą % ilość wody.

Praca zespołowa jest naszą mocną stroną, jednak zadanie to okazało się być trudniejsze niż wydawało się na początku. O ile z produktami płynnymi nie było problemu, to już pokarmy stałe były zagwozdką.

Kiedy „wodne piramidy” były gotowe, przyszedł czas na poznanie prawidłowych odpowiedzi. Uczniowie otrzymali karteczki z nazwami produktów i % zawartością wody. Ułożyli je obok zdjęć, z których kilka musieli przesunąć na właściwe miejsce.

Zagadka z wodą na talerzu została rozwiązana. Nadszedł czas na zapoznanie się z piramidami ułożonymi przez inne grupy. Nie obyło się bez zaskakujących odkryć, związanych np. z ilością wody zawartą w płatkach śniadaniowych czy kiełbasie.

Przy okazji rozmowy na temat wody, pani Kasia – wychowawca klasy, postanowiła opowiedzieć uczniom o pracy w punktach nawodnienia oraz odżywiania podczas imprez biegowych i triathlonowych. Zaskoczyła wszystkich prezentując kolekcję swoich koszulek wolontariusza. Było to nawiązanie do Światowego Dnia Wolontariatu, które obchodzone jest 5 grudnia. Pani Kasia od kilku lat współpracuje z Fundacją Miasta Sportu i ma nadzieję, że uczniowie klasy 5 B dołączą do licznej grupy wolontariuszy pomagających podczas 3-miejskich wydarzeń sportowych.

Na zakończenie lekcji wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe bidony otrzymane od Fundacji Miasta Sportu, z których na pewno korzystać będą nie tylko podczas zajęć sportowych.

5 B wybiera wodę, a Ty?

Przejdź do galerii zdjęć

Katarzyna Czerniejewska