22 września klasy III b i III c Szkoły Podstawowej  w Bojanie wybrały się do Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni oraz Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji.

Strażacy zapewnili uczniom nietypową atrakcję- przejazd  nowoczesnym podnośnikiem hydraulicznym. Przez chwilę można było sobie wyobrazić, sposób działania strażaków w akcji na dużych wysokościach.

Dzieci poznały wyposażenie samochodów ratowniczo – gaśniczych: agregat oddymiający, aparaty ochrony dróg oddechowych, ratowniczy zestaw hydrauliczny LUKAS, pilarki spalinowe, agregat prądotwórczy, poduszki pneumatyczne wysokiego ciśnienia, ratowniczy sprzęt medyczny, ubrania żaroodporne, mierniki gazu i działko wodno-pianowe.

Dużą atrakcję stanowił zabytkowy pojazd ratowniczo-gaśniczy stacjonujący w garażach JRG 2 Gdynia-Chylonia.

Usłyszeliśmy dźwięk syren wyjeżdżających wozów strażackich. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak szybko Panowie potrafią wyjechać do akcji na wezwanie.

Dzięki zaangażowaniu strażaków nasz wyjazd był bardzo udany. Serdecznie dziękujemy za wprowadzenie nas w świat ochrony przeciwpożarowej i przedstawienie nam zasad działania urządzeń i wozów strażackich. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Andrzeja Mazura – dowódcy jednostki, który zaprosił nas do Gdyni i  wyjaśniał naszej licznej grupie  wszystkie tajniki pożarnictwa.

Uczniowie zwiedzili  także Gdyńskie Muzeum Motoryzacji. Wszystkie pojazdy były autentyczne , wyposażone w oryginalne części , sprawne i gotowe do jazdy. Samochody i motocykle z tutejszego muzeum są ozdobą parad z okazji narodowych i miejskich świąt.

Wychowawcy : G. Szczodrowska, M. Rzepka