Nadszedł upragniony przez wszystkich dzień. 19 uczniów z klasy Ia oraz 24 uczniów z klasy IIa wraz z wychowawcami,  p. Justyną Slas, p. Beatą Wiśniewską i rodzicami miało okazję atrakcyjnie spędzić dzień 7 czerwca 2016 r.

Nasi uczniowie stawili się punktualnie na zbiórce. Humory dopisywały wszystkim. Pożegnaliśmy rodziców  i  ruszyliśmy do Torunia. Myślą przewodnią wyprawy było zwiedzenie miejsc bliskich Mikołajowi Kopernikowi.  Podróż autokarem przebiegła w przemiłej atmosferze dzięki prowadzącemu to wydarzenie, panu Mateuszowi. Były pląsy, śpiewy, zagadki…. zabawy nie było końca. Gdy dotarliśmy na miejsce, od razu spotkaliśmy się z przewodnikiem, który zaprowadził nas pod Ratusz Staromiejski. Następnie pokazał nam Krzywą Wieżę, która na każdym z naszej klasy zrobiła ogromne wrażenie. Następnie przeszliśmy na Rynek Staromiejski,  zatrzymując się po drodze przy Domu Kopernika. Zobaczyliśmy pomnik słynnego astronoma, matematyka i fizyka – Mikołaja Kopernika, „Fontannę ze złotymi żabkami” (legenda głosi, iż pocałowane przynoszą szczęście). Kolejnym punktem programu było Planetarium im. Władysława Dziewulskiego, w którym zatrzymaliśmy się na seans „Cudowna podróż”,  dzięki któremu poznaliśmy podstawowe gwiazdozbiory oraz związane z nimi greckie mity. Udaliśmy się również w podróż po Układzie Słonecznym, lądując na powierzchni Księżyca i Marsa. Widzieliśmy z bliska pierścień Saturna oraz chmury na Jowiszu. Poznaliśmy również Słońce, jako jedną z gwiazd oraz sprawdziliśmy czy na Księżycu można znaleźć ufoludki. To było coś niesamowitego.

Niestrudzeni pieszymi wędrówkami po Starówce zawitaliśmy w Żywym Muzeum Piernika, gdzie uczniowie, nie tylko obejrzeli sposób wyrobu toruńskiego specjału, ale przede wszystkim sami wzięli udział w procesie jego powstawania. Pod okiem mistrza piernikarskiego, zgodnie z przekazywanymi w stylizowanej staropolszczyźnie wskazówkami wyrabiali ciasto, kształtowali piernikowe specjały, mogąc przy tym korzystać ze specjalnych, ozdobnych form. Każdy mógł zabrać swój wypiek do domu.

Na koniec odwiedziliśmy sklepiki z pamiątkami i „Toruńskimi piernikami”, które tu są najsmaczniejsze i ruszyliśmy wąskimi uliczkami do restauracji na obiad.

Ostatnim punktem naszej wyprawy było Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. W przepięknej scenerii zabytkowego XIII-wiecznego kościoła mogliśmy uczestniczyć w warsztatach piśmienniczych, papierniczych i drukarskich. W średniowiecznym skryptorium poznaliśmy historię materiałów piśmienniczych: papirusu i pergaminu. Był również czas, aby samodzielnie spróbować pisać gęsim piórem siedząc w drewnianej ławce z miejscem na kałamarz. W ramach zajęć praktycznych uczestniczyliśmy również w  warsztatach czerpania kartki papieru. Niewątpliwą atrakcją tych zajęć było samodzielne drukowanie certyfikatu odbycia warsztatów w muzeum na XIX-wiecznej prasie drukarskiej.

Mimo zmęczenia, wyjazd był niezapomniany. Pełni doznań i wrażeń z pobytu w mieście Mikołaja Kopernika wróciliśmy do domu.