„ Jeśli chcesz wyglądać ładnie,
czyść swe zęby wciąż dokładnie.
I nie tylko przedni rząd, lecz w najdalszy sięgaj kąt.
Ruchy szczotki są pionowe, nawet lekko obrotowe.
Musi być właściwa szczotka, czyść nią zęby też od środka”.

Termin „profilaktyka” stracił swoje znaczenie, odkąd ze szkół zniknęli lekarze dentyści, a do ich gabinetu większość rodziców prowadzi dziecko, gdy zaboli je ząb.  Ze względu na ten fakt w miesiącu czerwcu uczniowie klas 0 – III uczestniczyli w Stomatologicznej Akcji Profilaktycznej na terenie gminy Szemud, przeprowadzonej przez przychodnię ARS MEDICA w Bojanie.

Celem tego programu było uświadomienie dzieciom konieczności dbania o zęby oraz o higienę jamy ustnej jak również przestrzegania zdrowej diety. Pani pielęgniarka przyjęła nas bardzo serdecznie. Wyjaśniła jak się leczy zęby, pokazała dzieciom działanie nici dentystycznej czy płynu do płukania jamy ustnej. Pokazała nam różne rodzaje szczoteczek oraz przeprowadziła pogadankę na temat prawidłowego mycia zębów. Każde z dzieci, którego rodzice wyrazili zgodę usiadło na fotelu dentystycznym,  w celu sprawdzenia ząbków. Po „przeglądzie” rodzice otrzymali od Pani stomatolog pełną informację o stanie zdrowia jamy ustnej swojego dziecka – ząbkach z próchnicą czy wadach zgryzu.
Na koniec wizyty uczniowie dostali od pani pielęgniarki drobny upominek w postaci balonika i komplet flamastrów.

Wszyscy uczniowie byli  bardzo zainteresowane wizytą w gabinecie stomatologicznym. Mam nadzieję, ze będą go systematycznie odwiedzały w ramach wizyt kontrolnych oraz pozbędą się lęku z tym związanego.

B. Wiśniewska