18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Nie było lepszej okazji, bo to właśnie wtedy wypada 170. rocznica jego urodzin oraz 100. rocznica śmierci. Jednak i bez specjalnych okazji nasz pierwszy słynny noblista z pewnością powinien być uhonorowany.

W działalności szkoły w roku 2016 uwzględniono potrzebę popularyzacji twórczości Henryka Sienkiewicza. Uczniowie klas trzecich realizowali na języku polskim projekt związany z życiem i twórczością noblisty. Zespołowe wykonanie plakatu było okazją do zdobycia wiedzy o pisarzu. W konkursie na najciekawszy plakat wzięli również udział uczniowie klasy Va, a zwycięzcą okazała się Martyna Bartosiak.

W zespołowym konkursie wiedzy spośród klas trzecich najlepsi okazali się chłopcy: Kacper Niedźwiecki, Przemysław Kleina i Piotr Oczk, którzy pokonali koleżanki z klasy IIIa: Magdalenę Wodniczak, Katarzynę Lawryn i Agnieszkę Klingiert. Wszyscy wykazali się bardzo dobrą znajomością biografii pisarza.

W ramach projektu gimnazjaliści projektowali także okładki do utworów noblisty, tworzyli kalambury do tytułów dzieł H. Sienkiewicza, ale także mieli okazję uczestniczyć w wirtualnej wycieczce do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Po zrealizowaniu projektu uczniowie mogą potwierdzić, że Henryk Sienkiewicz Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń. Z całą pewnością  zasłużył, by rok 2016 ustanowić Rokiem Henryka Sienkiewicza.

Lucyna Hryciuk