W  roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła kontynuuje uczestnictwo w programie „Owoce  i warzywa w szkole”. Wszyscy uczniowie klas I- III za zgodą rodziców biorą udział w tej akcji. Celem  programu jest kształtowanie wśród dzieci świadomości i właściwych nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu warzyw, owoców i soków. Warzywa i owoce są źródłem cennych witamin, błonnika pokarmowego i składników mineralnych. Spożywaniu owoców i warzyw towarzyszą liczne działania edukacyjne prowadzone przez nauczycieli klas I – III.

Uczniowie klasy II b wiosną hodowali fasolę i siali rzeżuchę, wykonywali sałatkę jarzynową i sałatkę wiosenną, dowiedzieli się jak przygotować zdrowe śniadanie. Działania te poprzedzone były poznaniem piramidy żywieniowej oraz higieny przygotowania i spożywania posiłków, rozmowami o zdrowym odżywianiu. Uczniowie aktywnie biorą udział w organizowanych zajęciach.

Dzieci w najbliższych tygodniach wykonają sałatkę owocową i będą uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych organizowanych przez rodziców w ogrodzie.

Dziękuję Rodzicom za organizowanie produktów potrzebnych do wykonania sałatek i kanapek.

Monika Rzepka