Uczniowie klas II b i II c wybrali się na wycieczkę krajoznawczą do Muzeum Ceramiki Neclów w Chmielnie i do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

Dzieci w muzeum obejrzały wyroby ostatnich trzech pokoleń (lata 1897-1996) i usłyszały historię rodziny i warsztatu. W pracowni odbył się pokaz toczenia na kole garncarskim i malowania naczyń. Objaśniono proces wyrobu naczyń ceramicznych, wypalania naczyń glinianych. Uczniowie sprawdzili swoje możliwości na kole garncarskim poprzez wykonanie własnego naczynia.

Następnie wyruszyliśmy do Szymbarku. Tam połączyliśmy naukę historii i kształtowania postaw patriotycznych z rozrywką dla dzieci. Uczniowie wyłożyli foremki ciastem i zabrali do domu wypieczony chleb, następnie zjedliśmy słodkie naleśniki. W trakcie zwiedzania Centrum Edukacji i Promocji Regionu przewodnik zaprezentował nam Najdłuższą Deskę Świata, Stół Noblisty, Muzeum Ciesielnictwa, Dom Sybiraka z łagrem, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady, Dom powstańca polskiego z Adampola, Bunkier Gryfa Pomorskiego, Kościółek Św. Rafała, Największy Fortepian Świata, Dom do góry nogami, Statua Świętowida Kaszubskiego.

Dziękujemy  Rodzicom za umożliwienie uczestnictwa w zajęć dydaktycznych w muzeum oraz Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Takich lekcji nie da się zapomnieć.

Monika Rzepka, Gabriela Szczodrowska