Dzień Bezpiecznego Internetu 20169 lutego 2016r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznych obchodów brzmi „Lepszy internet zależy od Ciebie!

Jak co roku w ramach zajęć informatyki uczniowie brali udział w warsztatach dotyczących bezpiecznego internetu. Lekcje prowadzimy na podstawie scenariuszy i materiałów video umieszczonych na stronie http://www.saferinternet.pl/pl.

 Zachęcamy rodziców do korzystania z poradnika pt. „Bezpieczeństwo dzieci online. Kompendium dla rodziców i profesjonalistów”, zawartych w zakładce projekty edukacyjne, poradniki i broszury na podanej wcześniej stronie. A oto fragment poradnika: 

Rodzicu pamiętaj!   

  • Poznaj portale z których korzysta twoje dziecko. Wtedy będziesz mógł szybciej pomóc mu w razie ewentualnego zagrożenia. Możesz też poprosić dziecko, by samo wprowadziło cię do tego świata – tym sposobem dowiesz się o wiele więcej niż podczas samodzielnego zwiedzania serwisu.
  • Zobacz jakie informacje twoje dziecko ujawnia na profilu i wyjaśnij mu, dlaczego prywatność w internecie jest bardzo cenna. Uczul dziecko na możliwe konsekwencje podawania swojej fizycznej lokalizacji.
  • Zwróć uwagę na to, jakie treści umieszcza na portalu twoje dziecko – czasami młodzi internauci nie myślą o ewentualnych przykrych konsekwencjach swoich czynów. Przypomnij dziecku, że przed oznaczeniem innych osób na publikowanych zdjęciach należy zapytać o ich zgodę.
  • Zapytaj dziecko, ilu spośród portalowych „znajomych” zna naprawdę. Wyjaśnij mu, jakie zagrożenia wiążą się z dzieleniem się prywatnymi informacjami z nieznanymi osobami. Przypomnij dziecku, że nie ma obowiązku przyjmowania do grona znajomych wszystkich osób, które je zapraszają.
  • Upewnij się, że dziecko wie, jak w danym portalu zgłaszać niepokojące sytuacje lub treści.

G.Szczodrowska