09 listopada 2014 r. w Zespole Szkół w Bojanie odbył się Gminny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej, w tym roku wkomponowany w gminne obchody Święta Odzyskania Niepodległości „Dla Niepodległej”.  W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół z Szemuda, Dobrzewina – Karczemek, Częstkowa, Jeleńskiej Huty oraz Bojana. Według zasad w konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas I –III,  IV – VI szkół podstawowych oraz gimnazjów.  Nowością był udział scholi „Arka Szymona” z parafii p.w. Św. Szymona z Lipnicy z Koleczkowa. Konkurs jest imprezą zamkniętą i mogą w nim wystąpić soliści oraz zespoły wokalne mające w swym składzie do sześciu osób. Konkursowym zmaganiom przysłuchiwało się jury w składzie: Beniamin Koralewski – Prezes Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, śpiewak operowy, aktor; Mirela Hebel – muzyk, Sylwester Wentk – muzyk oraz Bogusław Napieralski – dyrektor GCKSiR. Konkurs przygotowały nauczycielki muzyki z ZS w Bojanie Izabela Galińska i Aleksandra Perz przy współpracy GCKSiR.

Miłą niespodziankę przygotowali najmłodsi uczniowie SP w Bojanie z klasy Ob, wykonując poza konkursem pieśń pt. „Rozkwitały pąki białych róż”.

Laureaci konkursu to:

Szkoła Podstawowa:

KATEGORIA   I – III

SOLIŚCI
Wyróżnienie – Maksymilian Lesner – SP Częstkowo

ZESPOŁY
I miejsce – Zespół SP Kołeczkowo w składzie Maja Budniewska i Julia Lewandowska

KATEGORIA  IV – VI

SOLIŚCI
I miejsce – Bernard Ruth – SP Kołeczkowo
II miejsce – Maria Nowak – SP Karczemki
III miejsce – Patrycja Szczodrowska SP Jeleńska Huta

ZESPOŁY
I miejsce –  Zespół  SP Bojano w składzie Ola Mańka i Anna Gackowska
II miejsce – schola „ Arka Szymona” z parafii p.w. Św. Szymona z Lipnicy w Koleczkowie
III miejsce – Zespół z SP W Karczemkach w składzie Joanna Kalkowska i Weronika Skrzypkowska

Gimnazjum:

SOLIŚCI
I miejsce –Aleksandra Perz ZS w Bojanie

ZESPOŁY
I miejsce –Zespół z Zespołu Szkół w Bojanie

Nagrodę specjalną Jury, jaką był występ podczas koncertu Weroniki Korthals w dniu 10 listopada otrzymał Bernard Ruth z SP Kołeczkowo, którego przygotowała p. Izabela Galińska. Bernard zaprezentował bardzo wysoki poziom wykonawczy zarówno podczas konkursu  jak i koncertu. Wielkie brawa i gratulacje!