owoceOtyłości i nadwaga wśród dzieci stają się coraz powszechniejszym problemem, a jedną z przyczyn narastania tego zjawiska jest nieprawidłowa dieta uboga w owoce i warzywa. Dlatego tak ważne jest prowadzenie działań, które mogą przyczynić się do poprawy nawyków żywieniowych dzieci, a w szczególności spożywania większych ilości owoców i warzyw.

Dlatego program „Owoce i warzywa w szkole”  staje się nieodłącznym elementem codziennego życia naszej placówki.

W jego ramach dzieci otrzymują  świeże owoce i warzywa oraz soki. Ważne są również działania edukacyjne, w których uczestniczą uczniowie naszej szkoły. Wszyscy nauczyciele klas I – III organizują zajęcia, w ramach których przekazują swoim podopiecznym m.in. zasady zdrowego odżywiania, pochodzenia owoców i warzyw. Najpopularniejsze działania to warsztaty kulinarne, zakładanie kącików przyrodniczych czy wycieczki do pobliskich ogródków warzywnych, szklarni i sadów.

W miesiącu wrześniu odbyły się już zajęcia warsztatowe dla klas pierwszych „Piramida zdrowego żywienia”, pogadanki na temat  spożywania warzyw i owoców. Uczniowie brali udział w zabawach edukacyjnych: rozpoznawali kształty warzyw i owoców poprzez dotyk, smak i nazywanie ich oraz rozwiązywali o nich zagadki. Na zajęciach plastycznych, z kolorowego papieru wyklejali ich kształty. Uczniowie klas drugich przygotowali „owocowe szaszłyki” oraz sałatkę warzywną.

Ale to przecież nie wszystko – przed nami  jeszcze wiele miesięcy nauki i ciekawych „owocowo – warzywnych” zajęć.

Przekonać malucha, że marchewka jest lepsza niż cukierek, a jabłko lepsze niż lizak nie będzie może łatwo. Jednak bardzo ważne jest, abyśmy kształtowali nawyki żywieniowe u dziecka od najwcześniejszych lat, bo przecież od tego zależy ich przyszła kondycja i zdrowie.

B. Wiśniewska