15.06.2015 r. gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Bojanie pojechali na wycieczkę do nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie i Wojskowej Składnicy Tranzytowej na półwyspie Westerplatte.

Opiekunami wycieczki były panie Angelika Losik, Danuta Mostrąg i Agnieszka Myszk. Przez cały czas towarzyszył nam pilot wycieczki. Wyjechaliśmy z Bojana o godzinie 8.00.

Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania Konzentrationslager Stutthof w Sztutowie, który położony jest 36 km od Gdańska. Istniał on od 02.09.1939 r. do 09.05.1945 r. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Państwa Polskiego.

Po terenie obozu oprowadzał nas przewodnik. Poznaliśmy tragiczne historie ludzi, którzy tam zginęli. Mieliśmy okazję być w pomieszczeniu, gdzie zgromadzono buty więźniów, w szpitalu, kuchni, umywalni i krematorium. W obozie tym rozstrzelany został 22.03.1940 r. Feliks Ciepłuch, kierownik naszej szkoły od 1925 r.

Potem pojechaliśmy do restauracji McDonald’s w Nowym Dworze Gdańskim, gdzie uzupełniliśmy zapasy energii.  Szczęśliwi i najedzeni wyruszyliśmy w kierunku Westerplatte.

Tam czekał na nas  przewodnik, który ze szczegółami opowiadał nam o tajemnicach twierdzy Westerplatte. Weszliśmy do jednej z wartowni i pod Pomnik Obrońców Wybrzeża. Tam zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Następnie udaliśmy się w miejsce, gdzie znajduje się symboliczny Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego. Spoczywa tam major Henryk Sucharski, komendant składnicy na Westerplatte oraz piętnastu żołnierzy z wartowni nr 5, którzy zginęli 02.09.1939 r.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń, wróciliśmy do autokaru i o godzinie 16.30 byliśmy w Bojanie.

Angelika Losik