W niedzielę 14 czerwca 2015  r. w Zespole Szkół w Bojanie odbył się Festyn Rodzinny pod hasłem Jedz warzywa i owoce, bo to zdrowe i urocze” przygotowany dla mieszkańców Bojana i okolic. Miejscem festynu był dziedziniec szkoły. Przybywających gości „witały” ogromne warzywa i owoce wykonane przez panie ze świetlicy szkolnej. Wzdłuż dziedzińca rozstawione były stoiska, które kusiły uczestników rozmaitymi atrakcjami, zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Na środku placu ustawiona była scena z warzywną dekoracją oraz miejsca dla widowni.

Z tego miejsca o godzinie 12.30 uroczystym przemówieniem pani dyrektor Danuta Hefta powitała przybyłych i zachęciła do wspólnej zabawy.

Pierwszym punktem programu była część artystyczna, czyli wierszyki i piosenki przygotowane przez najmłodsze dzieci, które nawiązywały treścią do Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka oraz zachwalały hasło przewodnie tegorocznego festynu. Następnie przyszli uczniowie klas „0” i „I” zostali zaproszeni na dzień otwarty w szkole podstawowej. Wraz ze swoimi rodzicami zapoznali się z wychowawcami, od których uzyskali niezbędne informacje dotyczące ich przyszłej edukacji.

Uczestnicy festynu byli świadkami pokazu Ochotniczej Straży Pożarnej z Bojana. Nasi strażacy przeprowadzili symulację akcji ratunkowej z wypadku drogowego z użyciem sprzętu pneumatycznego.  Rozcięli wrak samochodu i wydobyli z niego ofiarę-ochotnika. Dokonali instruktażu udzielania pierwszej pomocy, który wzbudził duże zainteresowanie przybyłych. Bardziej dociekliwi mogli udać się do wozu pożarniczego, w którym strażacy udzielali odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące swojej pracy.

Na wszystkich gości czekały również różnorodne atrakcje, m.in.: bańki mydlane, kącik malucha, dmuchane zjeżdżalnie i zamek. Powodzeniem cieszyło się również malowanie twarzy oraz fantazyjnie modelowane balony. Mogliśmy podziwiać kunszt i warsztat naszych lokalnych artystów.

Na głodnych biesiadników czekały gofry, frytki, swojska kiełbasa, ciasto, popcorn, wata cukrowa oraz darmowy poczęstunek przygotowany przez przedstawicieli programów „Szklanka mleka” i „Owoce w szkole”.

Zainteresowaniem cieszyło się również stanowisko medyczne przychodni „Nasze Zdrowie”, w którym pielęgniarki z gminnego ośrodka zdrowia stawiały czoła kolejce chętnych do zmierzenia ciśnienia krwi i poziomu cukru.

Swoim śpiewem umilili nam czas: orkiestra z OSP Bojano, zespół „Koleczkowianie” oraz uczennice klas III gimnazjum, które zaśpiewały piosenki w języku angielskim.

Krótkie przemówienie wygłosił pan wójt Ryszard Kalkowski, który podziękował za zorganizowanie festynu.

Uczniowie klas II gimnazjum przygotowali projekty edukacyjne, które zaprezentowali na holu szkoły.

Na zakończenie wystąpił kabaret z gimnazjum, który odegrał skecz pt.”Vis-a-vis normalności” przedstawiający relacje uczeń-nauczyciel w krzywym zwierciadle.

Atrakcje zorganizowane  tego dnia dla dzieci i rodziców pokazały, że można spędzać ciekawie czas na świeżym powietrzu z rodziną. Jest to dobry sposób na podtrzymanie więzów rodzinnych. Piosenki i wiersze poświęcone warzywom i owocom przypomniały nam, jak ważne są one w naszej diecie.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się, poprzez udział w festynie, do integracji naszej lokalnej społeczności.

Monika Walentynowicz