Jednym z oficjalnych symboli Unii Europejskiej jest dzień 9 maja, obchodzony jako Dzień Europy (Dzień Unii Europejskiej). Z tej okazji w poniedziałek, 11 maja, odbył się w naszej szkole apel dla uczniów gimnazjum, połączony z mini-konkursem wiedzy o Unii Europejskiej.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Unii Europejskiej – „Ody do radości”  przez uczennice klas I: Adrianę Dettlaff i Esterę Rospondek. Następnie w krótkiej prezentacji przedstawione zostały najważniejsze informacje o Unii Europejskiej. Kolejnym punktem apelu było wystąpienie uczniów klas I i II, którzy w ciekawy sposób przypomnieli postać patrona gimnazjum – Roberta Schumana, francuskiego polityka, który uznawany jest za jednego z ojców Unii Europejskiej.

Na zakończenie uroczystości odbył się mini-konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Wzięły w nim udział 3-osobowe zespoły, reprezentujące wszystkie klasy gimnazjum. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat Unii Europejskiej oraz znajomością flag państw członkowskich. Po emocjonującym pojedynku ostatecznie zwycięzcami zostali ex aequo uczniowie kl. I B: Filip Formela, Sebastian Nowak i Mikołaj Zalewski oraz kl. III A: Cezary Bartosiak, Klaudia Bużan i Ewelina Dempc.

Martina Zienkiewicz