W poniedziałek, 1 września 2014 r., społeczność naszej szkoły przeżywała długo oczekiwane i radosne wydarzenie. Po okresie budowy i przygotowań nadszedł czas na otwarcie i poświęcenie Hali Widowiskowo – Sportowej w Bojanie. Na uroczystość przybyło wielu znakomitych gości, aby razem z nami przeżywać to wielkie święto.

Jak w przypadku każdego ważnego wydarzenia z życia szkoły, uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej, odprawionej w kościele pw. Jadwigi Królowej Polski. Po mszy wszyscy obecni wzięli udział w przemarszu przy akompaniamencie orkiestry do budynku hali sportowej.

 

Dalsza część uroczystości miała miejsce w nowej hali sportowej. Rozpoczęła się od wprowadzenia flagi i pocztów sztandarowych oraz  odśpiewania hymnu, po czym prowadząca pani Aleksandra Perz powitała wszystkich zaproszonych gości.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Szemud pan Ryszard Kalkowski. Powitał on serdecznie wszystkich przybyłych na uroczystość.  Po wystąpieniu Wójta nastąpiło uroczyste otwarcie hali sportowej. Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonali: Jego Escelencja Arcybiskup Metropolita Gdański ks. Sławoj Leszek Głódź, Pomorski Kurator Oświaty – pani Elżbieta Wasilenko, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Sportu – pan Maciej Kowalczuk, właściciel firmy Elwoz – pan Kazimierz Woźniak, Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – pan Zenon Hewelt, Wójt Gminy Szemud – pan Ryszard Kalkowski oraz uczennica Zespołu Szkół w Bojanie – Estera Rospondek. Po przecięciu wstęgi Metropolita Gdański ks. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź dokonał poświęcenia krzyża oraz całego obiektu sportowego.

Następnie do zebranych przemawiali zgromadzeni goście. W swoich wystąpieniach gratulowali powstania tak nowoczesnego obiektu, podkreślając jednocześnie, że daje on młodzieży, kadrze nauczycielskiej i środowisku lokalnemu wiele nowych możliwości. Usłyszeliśmy także mnóstwo ciepłych słów dotyczących naszej szkoły i panującej w niej atmosfery. Wielu przemawiających oprócz życzeń przekazało szkole także prezenty, wśród których bardzo często pojawiał się sprzęt sportowy. Pojawiły się też słowa uznania dla osób zaangażowanych w budowę pana Wójta Ryszarda Kalkowskiego, radnych z Bojana, radzie gminy i pana Adama Prabuckiego.

Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali przygotowany specjalnie na ten dzień pokaz artystyczno-sportowy. Nasi uczniowie pokazali , jak bardzo radosny jest dla nich fakt otwarcia nowego, sportowego obiektu, w którym będą mieli możliwość rozwijania sportowych pasji. Wyrazem tego były pełne dynamiki, zaangażowania i radości występy.   Następnie przed publicznością wystąpił zespół folklorystyczny Koleczkowianie pod dyrekcją p. Tadeusza Dargacza. W zespole śpiewa i tańczy wielu absolwentów naszej szkoły.          

Na zakończenie części artystycznej na scenie pojawił się zespół Creative Dance z Rumi. Oba występy zostały nagrodzone wielkimi brawami. W trakcie uroczystości gościom towarzyszyła muzyka w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Bojana. Ten muzyczno-taneczny akcent był pięknym zamknięciem części artystycznej i całej uroczystości.

M. Matysek