W niedzielę 8 czerwca 2014 r. w Zespole Szkół w Bojanie odbył się Festyn Rodzinny pod hasłem „Łączą nas wspólne pasjeprzygotowany dla mieszkańców Bojana i okolic.  Ze względu na budowę hali sportowej zmienione zostało tradycyjne miejsce festynu na rzecz parkingu od strony gimnazjum. Zmiana ta nie wpłynęła jednak na jakość i atmosferę zabawy, a dała nowe możliwości aranżacji terenu. Przybywających „witały” dwie ogromne dmuchane zjeżdżalnie i gigantyczna trampolina. Następnie wzdłuż budynku gimnazjum rozstawione były stoiska, które kusiły uczestników wszelakimi atrakcjami, zarówno dla ciała jak i dla ducha. Na końcu placu ustawiona była scena oraz miejsca dla widowni.

 

Z tej sceny o godzinie 12.30 uroczystym przemówieniem pani dyrektor Danuta Hefta powitała przybyłych i zachęciła do wspólnej zabawy.

Pierwszym punktem programu była część artystyczna, czyli wierszyki i piosenki przygotowane przez najmłodsze dzieci. Następnie przyszli uczniowie klas „0” i „I” zostali zaproszeni na dzień otwarty w szkole podstawowej. Wraz ze swoimi rodzicami zapoznali się z wychowawcami, od których uzyskali niezbędne informacje dotyczące ich przyszłej edukacji. Po ich otrzymaniu ponownie wrócili do wspólnej zabawy. Reszta uczestników w tym czasie oglądała występy kół teatralnych szkoły podstawowej i gimnazjum.

Na boisku rozgrywany był mecz piłkarski dla wszystkich chętnych – jedynym warunkiem uczestnictwa było posiadanie stroju sportowego. Oprócz meczu, równolegle z występami artystycznymi, można było wziąć udział w konkurencjach sportowych.

Na przybyłych gości czekała również cała masa atrakcji, takich jak: stanowisko z bańkami mydlanymi, malowanie na szkle, gry logiczne, oraz oblegany kącik dla malucha. Powodzeniem cieszyło się także malowanie twarzy oraz fantazyjnie modelowane balony. Mogliśmy podziwiać kunszt i warsztat naszych lokalnych artystów zajmujących się wyplataniem z papierowej wikliny oraz zachwycać się pracą twórczą niektórych rodziców naszych uczniów.

Jak co roku wielkim powodzeniem cieszyło się stanowisko medyczne ośrodka „Nasze Zdrowie”, na którym pielęgniarka pani Ewa Hewelt dzielnie stawiała czoła kolejce chętnych do zbadania ciśnienia krwi i poziomu cukru.

Nieobecni mogą żałować, że nie byli uczestnikami pokazu Ochotniczej Straży Pożarnej z Bojana. Nasi dzielni strażacy przeprowadzili symulację akcji ratunkowej z wypadku drogowego. Przeprowadzony został instruktaż udzielania pierwszej pomocy dostępny dla ochotników, który wzbudził duże zainteresowanie przybyłych gości. Następnie mogliśmy zobaczyć wzorową pracę zespołu podczas ratowania poszkodowanego z pożaru, efektownie ugaszonego, ku uciesze najmłodszych. Bardziej dociekliwi mogli udać się bezpośrednio do wozu bojowego, w którym strażacy udzielali odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące swojej pracy.

Pozostali goście, którzy wrócili przed scenę  mogli  podziwiać pokazy tańca w wykonaniu uczniów ze szkoły tańca Szczepan. Nie zabrakło również pięknego śpiewu w wykonaniu chóru Jagiellonek oraz piosenek w języku angielskim. Nieodzownym elementem festynu był występ zespołu „Koleczkowianie”. Na scenie zobaczyliśmy także zawodników karate „Goken” z rożnych grup wiekowych, wszystkich z dużymi osiągnięciami w swojej karierze, między innymi obecnych członków reprezentacji Polski w karate w kategoriach juniorskich. Zawodnicy pokazywali swoje nieprzeciętne umiejętności, a trener komentował je na bieżąco.

Festyn zakończył się występem koła teatralnego „Teatrzyk Zielona Gęś” złożonego z uczniów szkoły podstawowej. Młodzi aktorzy swoim repertuarem zatrzymali gości do końca wspólnej zabawy.

Wszyscy, którzy tego dnia przyszli do szkoły uczestniczyli w innych niż zwykle zajęciach szkolnych. Byli zadowoleni, odczuwali radość i satysfakcję z podjętych działań. Każdy mógł znaleźć coś  interesującego dla siebie. Atrakcje zorganizowane  tego dnia dla dzieci i rodziców pokazały zdrowy sposób spędzania wolnego czasu oraz dobry sposób na podtrzymanie więzów rodzinnych.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się poprzez udział w festynie do integracji naszej społeczności.

Monika Walentynowicz