Tradycyjnym punktem w planie pracy biblioteki jest uroczystość PASOWANIA NA CZYTELNIKA uczniów klas I szkoły podstawowej. Przez szereg spotkań dzieci przygotowywały się do tego dnia. Dowiedziały się, jakie są obowiązki i korzyści płynące z korzystania z biblioteki. 13 maja wszyscy uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami zjawili się w murach czytelni. Po powitaniu wszystkich przybyłych, głos zabrał gość specjalny:
– Pani Anna Czerwińska – Rydel wikipedia
Ta znana gdańska pisarka opowiedziała o swojej pracy oraz procesie powstawania książek. Odpowiadała również na wcześniej przygotowane pytania dzieci, które dotyczyły jej twórczości.

Następnie odbyło się uroczyste PASOWANIE NA CZYTELNIKA. Dzieci wypowiedziały słowa przyrzeczenia i zostały dotknięte Wielką Księgą Bajek. Każdy nowy czytelnik biblioteki otrzymał mały upominek – zakładkę do książki z autografem pisarki. Na zakończenie uroczystości Dyrektor Zespołu Szkół w Bojanie, pani Danuta Hefta, złożyła dzieciom gratulacje oraz życzyła im odkrycia w książkach zaczarowanego świata.

Paulina Pakur