Uczniowie klas III i IIb wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment w Gdyni, które powstało około siedem lat temu, jako jedno z pierwszych polskich centrów naukowych.

Wizyta w Experymencie pozwoliła uczniom na efektywne przyswojenie wiedzy i pobudziła ciekawość świata. Każdy z uczniów znalazł coś interesującego dla siebie. W tej niecodziennej pracowni w sposób namacalny mogli oni na własną rękę przeprowadzić eksperyment, poznając prawa zachodzące w przyrodzie.

 

Uczniowie m.in. otrzymali sporą dawkę wiedzy hydrologicznej. Wcielali się w rolę inżynierów wodnych, konstruowali i wprawiali w ruch skomplikowa-ne mechanizmy, poznali działanie śluzy, tamy i śruby Archimedesa. Tworzyli wiry wodne i zobaczyli, jak powstają podwodne fale. Dzieci zgłębiły tajniki funkcjonowania ludzkiego organizmu m.in. dowiedzieli się jak jesteśmy zbudowani, zobaczyli jak funkcjonują nasze zmysły i czy potrafią nas oszukać. Mogli stać się małą krwinką w wielkim sercu, przeprowadzali wirtualne operacje, sprawdzali jak będą wyglądać za 30 lat. Uczniowie również przybliżyli sobie spójność, piękno i fascynujące rozwiązania przyrody. Wchodzili na drzewo życia, na własnej skórze poczuli trzęsienie ziemi, przekonali się jak zwierzęta widzą świat oraz zmierzali się w wirtualnym wyścigu ze zwierzętami. Uczniowie zobaczyli świat fizyki bez wzorów i wykresów. Zapisywali swój wzrost w systemie binarnym, zagotowali wodę bez podgrzewania, tworzyli swoje własne animacje, sprawdzali jak słuchać muzyki z zatkanymi uszami i wchodzili do wnętrza komputera.

Uczniowie klas III i IIb do szkoły wrócili pełni energii i pomysłów na wykonywanie własnych eksperymentów.

Monika Rzepka