Dożynki to święto dziękczynienia, które ma na Kaszubach wielowiekowe tradycje. W tym roku, w naszej wiosce dziękowaliśmy Panu Bogu w niedzielę 22.09. Rozpoczęliśmy uroczystą Mszą św. odprawioną przez Ks. Proboszcza Piotra Maciołka. W tematykę dożynkową wprowadził wiernych chór „Jagiellonki” śpiewając pieśń „Rośnie chleb”. W dalszym ciągu muzycznie oprawiały Mszę św. jeszcze dwa zespoły: ”Koleczkowianie” i Młodzieżowa Orkiestra Dęta im. św. Floriana z Bojana.

Bardzo ważnym elementem święta plonów jest zawsze wieniec dożynkowy. W tym roku mamy się szczególnie czym pochwalić, gdyż wieniec wykonany przez panią Elżbietę Halman został nagrodzony aż dwukrotnie: podczas Gminnych Dożynek, gdzie zdobył I miejsce i na Dożynkach Powiatowych, gdzie uplasował się na II miejscu. Cieszymy się i gratulujemy.

Po Mszy św. zaproszeni goście udali się na poczęstunek w gościnne progi Zespołu Szkół w Bojanie. Przy wspólnym stole zasiadło ponad 80 osób. Podczas obiadu mogli zabierać głos wszyscy, którzy chcieli podzielić się refleksją na temat święta i sołectwa. Jako pierwszy zabrał głos Wójt Ryszard Kalkowski, który wraz z małżonką zaszczycił nas swą obecnością. Za dobrym przykładem poszli inni. Orkiestra przygrywała, było miło – jak w rodzinie.

W kościele dziękowaliśmy Stwórcy za obfite plony, a teraz pragnę podziękować wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego pięknego święta. Bez was nic by się nie udało! Wielkie dzięki i do zobaczenia za rok 🙂 !

Aleksandra Perz