KopernikNa jednodniową wycieczkę do Torunia udaliśmy się  całą grupą 18 czerwca 2013r.

O godzinie 7.00  wszyscy uczniowie klasy IIA, IIB i IIIA wraz z paniami wychowawczyniami  byli już pod budynkiem szkoły  i oczekiwali niecierpliwie na wejście do  autokaru. Droga z  Bojana  do Torunia zajęła nam  ponad  dwie godziny. Tak więc, około godziny 10.00 byliśmy na miejscu.

Pierwszym punktem programu  był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądali film, pt. „Cudowna podróż”. W trakcie trwania seansu przedstawiono nam podstawowe gwiazdozbiory oraz związane z nimi greckie mity. Udaliśmy się także  w podróż po Układzie Słonecznym, lądując na powierzchni Księżyca i Marsa. Zobaczyliśmy jak wyglądają z bliska pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu. Poznaliśmy również Słońce jako jedną z gwiazd oraz sprawdziliśmy, czy w kosmosie można spotkać ufoludki.

 

Kolejnym punktem naszej wyprawy był Dom Mikołaja Kopernika. W XVI-wiecznej piernikarni, gdzie unosiły się przepiękne zapachy imbiru, kardamonu, goździków i innych przypraw, uczniowie nie tylko obejrzeli sposób wyrobu toruńskiego specjału, ale przede wszystkim sami wzięli  udział w procesie jego powstawania. Pod okiem mistrza piernikarskiego, zgodnie z przekazywanymi w stylizowanej staropolszczyźnie wskazówkami,  ucierali  korzenie, poznawali przyprawy niezbędne do wyrobu pierników. Następnie własnoręcznie  wyrabiali ciasto, kształtowali piernikowe specjały, mogąc przy tym korzystać ze specjalnych ozdobnych form. I najważniejsze – na zakończenie każdy uczeń zabrał swój własnoręcznie wykonany piernik do domu.

Po wizycie w Domu Kopernika udaliśmy się na  Stare Miasto,  gdzie czekała już na nas  Pani przewodnik i  odbyliśmy z nią spacer. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz i inne zabytki na toruńskiej Starówce. Kupiliśmy  pamiątki i przede wszystkim  pierniki, z których to miasto słynie.

Ostatnim punktem naszej wycieczki była oczywiście długo wyczekiwana przez wszystkich uczniów wizyta  w McDonald’s.

Mimo zmęczenia wyjazd był niezapomniany. Pełni doznań i wrażeń  z pobytu w mieście Mikołaja Kopernika wróciliśmy do domu.

B. Wiśniewska