Najlepsi recytatorzy ze Szkół  Podstawowych i Gimnazjów zjechali się dnia 8 marca 2013 r. do Szemudu na kolejny,  Gminny Konkurs Recytatorski Prozy i Poezji Polskiej. Naszą szkołę w trzech kategoriach wiekowych reprezentowali  następujący uczniowie:

  • klasy I-III SP

Tomasz Wiśniewski
Wiktoria Kotłowska

  • klasy IV-VI SP

Tymon Kajetanowicz
Liwia Padowska

  • klasy I-III Gimnazjum

Kamil Dąbrowski
Dominika Grablowska
Weronika Chmura

 

Niewątpliwie odbyła się tutaj lekcja wrażliwości i piękna. Wysoko oceniano dbałość o piękno polskiej mowy, odwagę w interpretacji i dobór tekstów. Recytatorzy sięgnęli do utworów  wielu znanych i cenionych autorów. Każdy uczestnik konkursu przygotował dwa teksty. Przez kilka godzin komisja konkursowa przysłuchiwała się recytacjom, oceniając je pod względem doboru tekstów, interpretacji, dykcji i sposoby prezentacji.
Wśród najmłodszych uczestników na wyróżnienie zasłużył Tomasz Wiśniewski, który wyrecytował wiersz J. Tuwima „Słoń Trąbalski” i J. Brzechwy „Na straganie”. W kategorii klas IV – VI Tymon Kajetanowicz wyrecytował I miejsce z wierszem L.J. Kerna „O rodzicach” oraz D. Wawiłow „Wędrówka”.  Wśród gimnazjalistów, uczennica naszej szkoły Weronika Chmura otrzymała z rąk Kierownika Referatu Oświaty Kultury i Zdrowia, Pani Alicji Szarafin – Grządkowskiej nagrodę specjalną za ogólną prezentację.
Występy uczestników wzbudziły niemałe emocje: od rozbawienia i zaciekawienia do wzruszenia lub chwili refleksji. I oczywiście chyba wszystkim towarzyszyła myśl radości, iż dzieci i młodzież wykazują zainteresowanie polską literaturą.

Gratulujemy naszym zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

B. Wiśniewska