Kaszuby

Dnia 30 listopada br. w Zespole Szkół w Kielnie odbył się XXII Uczniowski Sejmik Kaszubski: „Gmina Szemud – kaszubska tradycja i współczesność”. Celem Sejmiku Uczniowskiego jest zwiększenie zainteresowania dzieci i młodzieży historią, literaturą, tradycją, folklorem naszego regionu oraz językiem kaszubskim. W tym roku sejmik organizowany był dla szkół gimnazjalnych . Drużyny w pierwszej konkurencji w bardzo humorystyczny i interesujący sposób przedstawiły scenkę „Kaszubi podbijają kosmos”, kolejną konkurencją był Witacz Gminy Szemud, taniec „Mareszka”, potrawa kaszubska oraz „Quiz”

Nas uczniowie byli bezkonkurencyjni jeżeli chodzi o scenkę, potrawę oraz witacz. Niestety za taniec odjęto nam punkty gdyż zabrakło nam chłopców, a quiz okazał się dość trudny. W końcowej punktacji nasza drużyna uplasowała się na II miejscu, I miejsce otrzymała drużyna z  Kielna, a III miejsce drużyna z Szemuda.

Wszystkie drużyny dla swoich szkół zdobyły talony pieniężne na zakup pomocy edukacyjnych, ufundowane przez Wójta Gminy Szemud.

Uczniom gimnazjum, którzy dużo trudu włożyli w przygotowanie się do sejmiku serdecznie dziękuję

Justyna Rosinke