Czy jesteśmy patriotami? Często zadajemy sobie to pytanie. 20.11.2012 r. w Zespole Szkół w Bojanie dzieci i młodzież odpowiadała na to pytanie śpiewając pieśni i piosenki patriotyczne. Pięknie i z głębokim przejęciem opowiadała dzieje Polski; jej upadki i czasy chwały. Wieki stawały przed oczyma, kiedy dziewczęta i chłopcy przypominali  pieśni śpiewane przed laty przez naszych dziadków.

Występy dzieci oceniało profesjonalne jury w składzie: Danuta Mostrąg – nauczyciel ZS w Bojanie, Tomasz Perz – organista, aranżer, kompozytor i Wojciech Kubik – saksofonista, muzyk jazzowy. Poziom konkursu był bardzo wysoki i oceniający, jak zwykle w takich wypadkach, nie mieli łatwego zadania. W związku z tym jury postanowiło przyznać równorzędne nagrody. Ich zdobywcami byli:

  • W kategorii SZKOŁY PODSTAWOWE – SOLIŚCI zdobywcami pierwszych nagród byli Filip Drawc uczeń Zespołu Szkół w Bojanie oraz Honorata Polaszek ze Szkoły Podstawowej  w Szemudzie. Drugie miejsca przyznano równorzędnie Radosławowi Ellwart z Częstkowa i Adrianowi Potrykus z Koleczkowa.
  • W Kategorii SZKOŁY PODSTAWOWE – ZESPOŁY pierwsze miejsce zdobył zespół śpiewaczy z Zespołu Szkół w Bojanie, drugie miejsce przypadło zespołowi ze Szkoły Podstawowej w Szemudzie.

Uczniów z SP w Bojanie przygotowała pani Iza Galińska. Dzieci z Szemuda śpiewały pod czujnym okiem pani Katarzyny Czaja, a Radek Ellwart przyjechał ze swoją panią dyrektor – Iwoną Toruńczak.

Wszystkich – słuchaczy i oceniających – zachwyciły zespoły występujące w kategorii Gimnazja. Dziewczęta z Gimnazjum w Szemudzie Andżelika Gruba i Marta Lidzbarska czarowały pięknymi, lirycznymi  pieśniami śpiewanymi w dwugłosie, natomiast zespół z Gimnazjum w Bojanie ze swymi leaderami na czele: Weroniką Chmurą i Kacprem Kopańskim, porwał publiczność przejmującą interpretacją wykonywanych utworów. Oba zespoły przygotowała Aleksandra Perz.

Czy jesteśmy zatem patriotami? Sądząc z zainteresowania publiczności przysłuchującej się konkursowi, zrozumienia z jakim pieśni śpiewali wykonawcy i szczęścia malującego się na twarzach nauczycieli – jesteśmy i dbamy bardzo byśmy nimi być nie przestali.

Aleksandra Perz