29 października 2012 roku klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę dydaktyczną do Wejherowa.

Pierwsze nasze kroki skierowaliśmy do Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie mieszczącej się przy ulicy Tartacznej 5. Strażacy zapoznali dzieci z wyposażeniem jednostki ratowniczo-gaśniczej.

Dzieci oglądały następujące pojazdy:

SP1 SP2  SP3  SP4

  • GBA 2/20 – pojazd skarosowany na podwoziu marki Renault, wyposażony w zbiornik wody o    pojemności 2 m3 dwustopniową autopompę.
  • GLBARt – pojazd skarosowany na podwoziu Iveco, wyposażony w zbiornik wodny o pojemności 1,5 m3 i jednostopniową autopompę. W głównej mierze na skład wyposażenia tego pojazdu wchodzi sprzęt hydrauliczny i ratownictwa drogowego.
  • SCH 40 samochód ciężki  – podnośnik hydrauliczny PMT 40 o wysięgu 40m "Volvo" do prowadzenia akcji gaśniczych.
  • Przyczepa Łódź i przyczepa ratownictwa wodnego z pontonem – jak i łódź tak i ponton wyposażone są w silniki spalinowe, lecz można poruszać się również siłą mięśni za pomocą wioseł.

DworekNastępnie pojechaliśmy do pałacu Przebendowskich – to zabytkowa, XIX-wieczna rezydencja i zarazem siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej wikipedia. Oprócz zbiorów regionalnych, muzeum posiada również najstarsze, unikatowe dokumenty z początków miasta Wejherowa. Zwiedziliśmy pałacowe wnętrza, gdzie ściany ozdobione są polichromiami. Oglądaliśmy instrumenty występujące w regionie Kaszub, poczynając od tzw. instrumentów zabawek (np. kołatka, terkotka), zrobionych przez dzieci, poprzez te wykonane przez twórców ludowych (np. bazuna, burczybas, diabelskie skrzypce, tzw. krzywy róg) po powszechnie znane, zaliczane do profesjonalnych Plac(np. skrzypce, wiolonczela) wytworzonych przez rodzimych lutników Pawła i Anastazego Ponków. Ciekawostką jest instrument pomysłu Pawła Ponki nazywany gitarolą oraz często spotykane na jarmarkach, odpustach i w karczmach dudy wielkopolskie.

Ostatnią atrakcji naszej wycieczki był plac zabaw mieszczący się w parku Przebendowskich. Dzieci wróciły z wycieczki pełne wrażeń i pozytywnych wspomnień.

mgr E. Gorczyńska