BerlinW dniach 03 – 06.06.2012 r. uczniowie klas gimnazjalnych udali się na wycieczkę do Niemiec. Celem naszej wycieczki była stolica Niemiec – Berlin, oraz Poczdam – miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Berlin i podziwialiśmy jego osobliwości. Nasze spotkanie z Berlinem rozpoczęliśmy od siedziby Niemieckiego Parlamentu (Reichstag), gdzie wjechaliśmy windą na szklaną kopułę i podziwialiśmy wspaniały widok na panoramę miasta.

 

Wkrótce potem spacerowaliśmy wzdłuż reprezentacyjnej ulicy Unten den Linden, gdzie znajdują się liczne zabytki m.in. Brama Brandenburska, Opera Państwowa, Uniwersytet Humboldta, Pomnik Fryderyka Wielkiego oraz ambasady licznych narodów.

Tego samego  dnia udaliśmy się do malowniczego Poczdamu, który przywitał nas deszczową  pogodą. Zwiedzając miasto, obejrzeliśmy Pałac Cecilienhof, gdzie w sierpniu 1945 roku odbyła się Konferencja Poczdamska. Po całodziennym zwiedzaniu i obiadokolacji w centrum ,,Sony Center”, w miłej atmosferze regenerowaliśmy siły na kolejny dzień… 🙂 Następnego dnia dotarliśmy do muzeum Pergamonu, gdzie  poznaliśmy rzeźbę i architekturę starożytnego Pergamonu  oraz dzieła sztuki islamskiej. Pod koniec wtorkowego dnia  pan przewodnik  pokazał nam Pomnik Holokaustu. Po tych wszystkich atrakcjach autokarem wróciliśmy do Bojana. Wycieczka była udana, a uczniowie, którzy nie pojechali – niech żałują.

Roma Doering