Od  września  2011 r. dziewięcioro  uczniów  Szkoły  Podstawowej w Bojanie bierze udział w Wielkim Maratonie Czytelniczym. Jest to przedsięwzięcie, któremu został przyznany honorowy patronat Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

W ostatnią środę przed feriami, w dniu 25 stycznia troje uczestników konkursu ( Maksymilian Migdalski , Marceli Mauż i Jan Kotowski ) z bibliotekarką  Barbarą  Plutowską udali się do Gdańska na spotkanie z Panią Dorotą Wieczorek, autorką bestselerowej ostatnio książki „Dotyk mroku”. Powieść była jedną z lektur konkursowych, którą młodzież przeczytała i pisała test z jej znajomości.

Pani Dorota  Wieczorek najpierw opowiadała o sobie i swojej drodze  literackiej, następnie  poprosiła przybyłych  czytelników o pomysły i pytania dotyczące kolejnych tomów, które mają być kontynuacją „Dotyku mroku”. Pisarka przeczytała zapowiedź kolejnej części, która ma ukazać się na wiosnę, ale nie ma jeszcze tytułu. I  tu spotkała nas niespodzianka  –  wszyscy czytelnicy otrzymali kartki i ołówki, żeby zaproponować tytuł dla nowej książki. Na zakończenie spotkania można było uzyskać autograf od sympatycznej autorki książki dla młodzieży.

Barbara Plutowska